Bra idé att investera CSN-lånet?

Ja, men först buffert, sedan sparande till kontantinsats därefter investering

CSN-lånet är ett av Sveriges mest förmånliga lån, men hur ska man hantera överskottet? Jag argumenterar för att ta ut hela lånet men inte snåla under studietiden – det är ett unikt tidsfönster som inte kommer tillbaka. Prioritera buffert och kontantinsats före investeringar.

Publicerat 11 månader sedan.

Senast uppdaterad 11 månader sedan (2025-07-29) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 11 månader sedan (2025-07-29) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning

I denna reel diskuterar jag hur man ska tänka kring CSN-lån och eventuella investeringar av överskottet. Min huvudpoäng är att studietiden är ett unikt tidsfönster som inte kommer tillbaka – lev studentlivet fullt ut! CSN-lånet är ett av Sveriges mest förmånliga lån med låg ränta och lång avbetalningstid, så jag rekommenderar att ta ut hela lånet.

Men prioritera smart: bygg först en buffert, sedan pengar till kontantinsats, och först därefter kan man överväga investeringar. Det man sparar under studietiden blir ändå en liten summa i förhållande till hela livet, så det är inte värt att leva som en kyrkråtta. Jag delar också min personliga lärdom om vikten av att bygga nätverk under studietiden – något jag själv missade.

Vanliga frågor

Ska jag investera mitt CSN-överskott?
Är det dumt att inte spara maximalt under studietiden?
Varför ska man ta ut hela CSN-lånet?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar27

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar

Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.

Stockholmsbörsens sedan 187029

Stockholmsbörsens sedan 1870

Sedan 1870 har börsen gett kring 9 procent per år med utdelningar, men nästan inget enskilt år landar på snittet.

Rika har samma problem, bara med fler nollor32
#471
1 tim 33 min

Rika har samma problem, bara med fler nollor

Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.

Uttag av pension: så gör du rätt27
#470
1 tim 6 min

Uttag av pension: så gör du rätt

Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.

Jan och Caroline: pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna39
#469
1 tim 13 min

Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna

Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.

Pengar, rädslor och bristtänk: en stor del av vår resa34
#468
1 tim 22 min

Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete

Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .