Älska vissa tillgångar mer

Ett sätt att tänka kring sina tillgångar är att se dem som närande eller tärande. Om tillgången du äger i snitt gör dig rikare över tid, t.ex. genom värdeökning eller utdelning, då är den närande. Om den kostar dig pengar och faller i värde över tid, då är den tärande. Exempel på närande är t.ex. fonder och på tärande bil, båt eller prylar. För att komma vidare i rikedomstrappan – fokusera på att köpa närande tillgångar.

Kommentar

Det finns tydliga samband att ju mindre ekonomi man har, desto större andel av förmögenheten finns i tärande tillgångar. I början av ens ekonomiska resa är det inget konstigt att man behöver köpa saker till hushållet och andra saker för att få livet att gå runt.

Men vår åsikt är att man så fort som möjligt ska komma igång med principen ”Bara. Fortsätt. Köp” saker som skapar dig inkomster. För det är en genväg att ta hjälp av dina pengar att tjäna nya pengar. Det behöver inte vara stora belopp, utan just principen att börja spara och köpa tillgångar som skapar avkastning.

En sista kommentar är att bostaden är lite klurig i kategoriseringen mellan närande och tärande. Den är ofta tärande i form av att det är den största kostnadsdrivaren i en ekonomi. Den kostar underhåll, försäkring och en massa andra saker. Å andra sidan är det också bostaden som har gjort väldigt många svenskar förmögna, särskilt om man bott i sin bostad länge.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Hur rik är svensken 2026?29
#480
1 tim 20 min

Hur rik är svensken 2026?

Jämför dig själv med svensken och RT-communityn.

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?36

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?

Jämför hur mycket du har på ditt ISK med snittsvensken och andra i RikaTillsammans-communityn.

Avkastningsgapet i fonder: så mycket kostar din egen tajming36

Avkastningsgapet i fonder: så mycket kostar din egen tajming

Mind the Gap 2026 halvårsuppföljning (Morningstar, 2026).

Vad sparar svensken 2026?29
#479
1 tim 18 min

Hur mycket sparar svensken 2026?

Jämför ditt månadssparande med svensken och RT-communityn.

Vad tjänar svensken 2026?27
#478
80.57

Hur mycket tjänar svensken 2026?

En sammanställning av snittlön, medianlön, topp-10%, topp-1%-lön i Sverige och i communityn. .

Har du en bra lön?28

Har du en bra lön?

Ange din lön och ålder för att jämför din lön med snitt-svensken och andra i RikaTillsammans-communityn. .