Låg avgift = (mycket) mer pengar till dig
Låga avgifter innebär att vi småsparare får behålla en större del av vinsten. Men hur stor inverkan har avgifterna egentligen? I dagens avsnitt ger vi dig verktyg och konkreta exempel för att förstå detta bättre, med fokus på både barn- och pensionssparande.
Låg avgift = (mycket) mer pengar till dig Avsnitt 305 . Publicerat 2 år sedan.
Avsnitt 305. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-24) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Innehållsförteckning
- 00:00:00 - Introduktion
- 00:06:57 - BrianVDBs kommentar på Instagram
- 00:09:10 - Myndigheter tycker det är viktigt med låga avgifter
- 00:13:32 - Snittfondavgifter i Sverige
- 00:19:42 - Exempel med ett barnsparande
- 00:26:05 - Så här blir vi ofta lurade av rådgivare
- 00:32:12 - Exempel med ett tjänstepensionssparande
- 00:36:35 - Dyrare fonder ger ofta sämre avkastning
- 00:41:08 - Fondbranschen tjänar mycket pengar
- 00:47:42 - Tumregel kring avgiftens påverkan
- 00:57:17 - Exempel med premiepensionen
- 01:05:06 - Inte lätt att vara småsparare
Du kan lyssna på detta avsnitt (305) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 70 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.
Trots att vi har haft över 300 avsnitt, har vi inte tidigare fokuserat på avgifternas betydelse för sparandet. Avgifter är något vi faktiskt kan kontrollera, till skillnad från marknadsavkastningen. Vi anser att låga avgifter bör vara en prioritet när du väljer fonder, strax efter fondens inriktning.
Det kluriga är att vi från alla andra områden i livet har lärt oss att ju dyrare något är, desto bättre tenderar det att vara. Det gäller nog i alla områden, förutom just i sparande. Där är det i princip tvärtom. Ju billigare något är, desto bättre tenderar det att vara. Vår riktlinje är således fortfarande ca 0.4% för en komplett portfölj och 0.2% för enskilda globala aktieindexfonder.
I detta avsnitt introducerar vi ett nytt sätt att se på avgifter. Vi jämför inte bara två fonder, utan jämför mot det hypotetiska värdet om avgiften var noll. En enkel regel att komma ihåg är att din slutsumma minskas med:
Tumregel att komma ihåg
- Förlust till följd avgiften = sparhorisonten i år * avgiften i procent
Till exempel, med en avgift på 1% över 10 år, förlorar du ungefär 10% av din totala summa till avgifter. Men med en avgift på 0,4% under samma tid, förlorar du bara cirka 4% av den totala summan. Man kan även omformulera det till en tumregel som visar hur mycket vi sparare får behålla av totalen:
Tumregel att komma ihåg
- Din behållning av totalen = 100% – ( sparhorisonten i år * avgiften i procent)
Det innebär att om avgiften är 0,4% och du sparar i 10 år, kommer du att behålla 96% av ditt totala sparbelopp, om vi antar att det inte fanns någon avgift alls.
Det gör det lätt att jämföra med en fond som har en avgift på 1,4% över 10 år, där du endast behåller 86% av ditt totala sparbelopp. Detta visar hur en liten skillnad i avgift, 1% i det här fallet, kan leda till en betydande skillnad på nästan 10 procentenheter. Denna tumregel är giltig så länge månadssparandet inte är alltför stort. Om du vill ha exakta belopp, prova vår jämför-två-fonder-kalkylator.
För längre sparhorisonter, t.ex. barnssparande (18 år) eller pensionssparande (30 eller 40 år) så blir det bisarrt stora summor. Det kan utan problem göra en skillnad på flera hundratusen kronor. Lägger man dessutom på underprestation, det vill säga att de flesta dyra fonder dessutom underpresterar mot index (eftersom den högre avgiften gör att de börjar ett par steg bakom den billigare fonden) så kan det innebära uppemot ett halverat(!) belopp, eller flera 100.000 kronor för pensionssparande. ![]()
Vi hoppas att vi med det här avsnittet återigen kan kasta ljus på vikten av låga avgifter. Att det verkligen är något konkret som sätter mer pengar i din ficka. Samtidigt hoppas vi också bidra till att du väljer fonder baserat på 1) inriktning och 2) avgift istället för det gängse därute som är 1) historisk avkastning, 2) antal stjärnor och 3) fondförvaltare som har väldigt lite stöd i data och historik.
Vi hoppas att du gillar avsnittet och sprider budskapet om vikten av låga avgifter. ![]()
Tack för denna veckan,
Jan och Caroline
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Communityns kommentarer
Nedan följer 4 av totalt 69 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!
Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Rekord på börsen hänger i gäng
Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.


Julkalender för dig och din tonåring
Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.


Färre än hälften av alla aktier slår index
Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.


Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värde
Prova själv och se vad som händer när valutakursen för den svenska kronan förändras.


Valutarisk i indexfonder är till stor del en illusion!
Den verkliga risken ligger i din lön, dina kostnader och ditt bolån.






















Imponerande att se även om man jämför 0,20% mot 0,40% hur stor skillnad det gör långsiktigt.
. Inte så konstigt att pensionsmyndigheten och @Runnemo rek. Max 0,20% i förvaltnings avg även privat.
.
Alltså billigaste global indexfonden långsiktigt
. Gör stor skillnad på tunga portföljer ju mer pengar man har. Rek även dig @janbolmeson all in i billigaste global indexfonder 
. Avanza Global, LF global index, Dnb Global indeks, Swedbank Robur Access Global, Nordnet Global index, och liknande
. Finns många som kostar 0,20% i förvaltnings avgift 
.
Om man vill ha lite räntor kombinerar man med Amf räntefond
Jag delar deras rekommendation när det gäller specifikt globala indexfonder. Upplever dock inte att det är möjligt att sätta ihop en diversifierad portfölj på 0.2%. Eller jag lyckas i alla fall inte om man ska ha med småbolag, tillväxtmarknader och räntor.
Vill kasta ljus på min och @JayR:s diskussion häromdagen - AMF Räntefond Mix är lite varken hackat eller malet. Tror man behöver fundera vad man vill med räntorna - om man vill ha komplement till sina aktier eller skydd för dem.
Enligt pensionsmyndigheten behövs inget sådant blandning lite småbolag och lite EM för att göra det dyrare.
. Man borde vara nöjd med det vad man får i global indexfonden 1400st aktier 
Kan man säga till 80% nöjd?
Det räcker om man vill spara pengar
på avgifter .
Vad är det fel på den här?