Vikten av att vara nöjd med det man har

Varför miljardären Vanderbilt kanske inte var så rik ändå

Vi återkommer ofta till att pengar inte är lösningen. Pengar är bara en förstärkare. Mer pengar, mer du. Det är ingen ny idé som vi kommit på. Ett känt citat om det här kommer från Mark Twain som i en artikel kommenterade miljardären Cornelius Vanderbilts förmögenhet och sökande på mer pengar.

Ett exempel från mitt eget liv var t.ex. önskan om en ny bil som 2021 resulterade i leasing av en ny Tesla Model Y. Så här tre år senare är jag supernöjd, men bilen som kostade mig 890.000 kr som ny är idag värd mindre än hälften.

Peak-spendering kom nog för något år sedan när jag fick en bluetooth-uppkopplad vattenflaska. 😱 (Inga fler kommentarer på det 🤣)

Finns massor av exempel – ett inte så populärt exempel i communityn är när jag brukar fråga:

→ Varför sparar du så mycket som du gör?

→ När har du sparat tillräckligt?

För det är lätt att tänka att endan handlar om konsumtion, men jag tycker att det lika mycket kan handla om sparandet. Att samla pengar på hög.

Swipa eller klicka i bildspelet för att se alla bilder.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Pengar, rädslor och bristtänk: en stor del av vår resa31
#468
1 tim 22 min

Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete

Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .

Kommer pensionen att räcka?37
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att räcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin från Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer än hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. Lagomfällan27
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.31

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare39
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet30

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.