Myten om fördelarna med utdelningsaktier
110 kr indexfond = 100 kr i utdelningsaktie + 10 kr utdelning på kontot
Utdelningsaktier ger ingen matematisk fördel jämfört med indexfonder som automatiskt återinvesterar. Tvärtom skapar utdelningar extra beslut och mental energi som forskning visar försämrar resultatet. Den mentala känslan av att få pengar på kontot är verklig, men matematiken är densamma.
Publicerat 11 månader sedan.
Senast uppdaterad 10 månader sedan (2025-07-30) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Innehållsförteckning
Denna sida uppdaterades 10 månader sedan (2025-07-30) av Jan Bolmeson.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Kritiken mot min skepsis
En kommentar menade att jag inte fattar grejen med månadsutdelande aktier och fonder. Argumentet var att man får in nya pengar på kontot som kan återinvesteras oavsett om börsen gått upp eller ner, utan att behöva sälja något.
Den mentala upplevelsen
Jag fattar den mentala effekten - Avanza visar en graf över utdelningar och det känns mer verkligt i magen än att indexfonden gått upp 10 procent. Men matematiskt är det ingen skillnad.
Matematiken bakom utdelningar
Om jag köper för 100 kr som går upp 10% har jag 110 kr. Med indexfond behåller jag 110 kr i fonden. Med utdelningsaktie får jag 100 kr kvar i aktien plus 10 kr på kontot. Totalt samma värde, men nu måste jag ta ett nytt beslut om de 10 kronorna.
Fördelarna med automatisering
Med indexfonder slipper jag ta nya köpbeslut, tänka på det eller glömma bort det. Allt sköts automatiskt. Både forskning och min erfarenhet visar att ju mindre mental energi som krävs, desto bättre resultat.
Min öppna inställning
Jag ser inte poängen ur ett rationellt perspektiv, men erkänner att den mentala upplevelsen är verklig. Om du gillar känslan av utdelningar - fortsätt med det! Men har jag fel i min analys så ändrar jag mig.
"110 kronor i indexfond eller 100 kronor i en utdelningsaktier plus 10 kronor på kontot - matematiken är exakt densamma. Det är bara vår hjärna som lurar oss att tro att utdelningsaktier är bättre."
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!

Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas
Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.


Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025
Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .


Löneväxla för att gå i pension tidigare
Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.


FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet
26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.


Finansbranschens tre stora problem
Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.














