Börsåret 2025 med fem experter

Tankar om börsåret och tips inför 2026

Du vinner genom att undvika misstag, pengar är bara en hävstång för livet, undvik nyheter och fokusera på det som du kan påverka. Det är några av tipsen från dagens avsnitt där vi bad fem experter och RikaTillsammans-stammisar att reflektera över 2025 och lärdomar att ta med sig framåt.

Avsnitt 449 | Publicerat 20 dagar sedan.

warning

Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.

Denna artikel kan innehålla sponsrade länkar. Vår tanke kring samarbeten.

Avsnitt 449. Senast uppdaterad 14 dagar sedan (2026-02-17) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (449) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast, " target="_blank">Acast och Patreon. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 13 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet. Senaste kommentaren gjordes för 16 dagar sedan.

Det är ingen nyhet att vi gillar prata ekonomi, börsen, sparande och liknande. Därför får du i veckans avsnitt hänga med på “telefonsamtalet” med mina nördkompisar där vi pratar om förra året. De du får träffa i detta avsnitt är:

De tre frågorna alla fick fundera på i förhand var:

  • Vilka tre reflektioner har du från börsåret 2025?
  • Ändrade du åsikt om någonting 2025?
  • Vilka är dina tips och misstag att undvika för 2026 och framåt?

Som en bonus får du Carolines och Olivers reflektion och reaktion på deras svar. 😂

Tack för att du följer och hänger med oss!

Jan, Caroline och Oliver

PS. För undvikande av missförstånd: varken vi eller gästerna har fått någon ersättning för avsnittet.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Spelar det någon roll vilken valuta min indexfond handlas i?
Hur vet jag att jag tar rätt risk i mitt sparande?
Vad ska jag göra när börsen kraschar och jag blir orolig?
Är det för sent att börja spara och investera?
Behöver jag en finansiell rådgivare?
Varför ska jag inte följa marknadsprognoser?
Vad menas med socialt kapital och varför är det viktigt?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Nedan följer 3 av totalt 11 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. User avatar

    Ska bli spännande att lyssna på :+1:

    Några spontana tankar

    Ja, om USA som vän och allierad. En fundamental och jobbig förändring för mig. Den ändrar så mycket av spelplanen

    Fast om verkligheten förändras så bör man väl förändras med den :man_shrugging: ”Killing your darlings” mer om det nedan.

    Jag lärde mig för väldigt länge sedan att tänka (jobbar fortfarande med att göra det oftare :sweat_smile:)

    • Circle of control. Saker jag direkt bestämmer över. Fokusera på detta och var proaktiv, helst då på viktiga saker (koppling Venn diagram referensen)
    • Circle of influence. Saker jag kan påverka. Försöka utöka detta område för att ha mer påverkan
    • Circle of concern. Saker som kan oroa mig och påverka mig men som jag inte kan göra mycket åt mer än att anpassa mig

    Åååånej, nu sätter den cirkusen igång igen :heart::joy:

    :backhand_index_pointing_up: det är något jag jobbade mycket med 2025. Ett del jobbiga insikter. Jag rekommenderar de som närmar sig ett skifte i livet och alla 55+are att ta sig en riktig funderare på ”ligger jag rätt i risk?”. Inte alls nödvändigtvis att man ligger för högt (som den frågan nog ofta tolkas) utan att risken finns att man ligger för lågt. Att ligga rätt i risk är ett tema som jag tycker inte är uppe tillräckligt ofta på RT.

    En realist är en optimist med erfarenhet :sweat_smile:

    Vet inte om pessimism låter smart utan snarare att det tilltalar vår nedärvda självbevarelsedrift att regera på risker, gärna då 12 av 10 risker :joy: Errare humanum est

    ”Kill your darlings” förmågan är nog så viktig men ack så svår. Intellektuell ödmjukhet, att inte vara så säker på att man har rätt, gjort rätt eller tänkt rätt, är inte direkt en egenskap som hyllas allmänt sett i samhället utan ses väl mer som en svaghet.

    Därav att få klarar av att stå för det, ens för sig själv och ännu värre publikt. Jag blir alltid så imponerad av människor som helt sonika kan säga ”Nä, vet du vad, jag hade fel”. Guts!

    My 10 cents. Nu till lyssningen :sweat_smile:

  2. User avatar

    Stort tack för att jag fick vara med, en ynnest att lyssna in hur någon reagerar på vad man sagt :smiley:

    Bifogar en bild som visar att jag lever enligt devisen “skaffa en impopulär stil”. Långt in i en secondhand-butik hittade jag en tvättäkta YSL-rock med minkpäls. Nog för att den var dyr, men sannolikt en bråkdel av vad denna rock kostade när den var ny för 30 år sedan.

    För vem köper en minkbeklädd rock i september?

    :backhand_index_pointing_down:t2: this guy!

  3. User avatar

    Dagens bästa! :raising_hands:

    Är också oerhört skönt att slippa hänga med i senaste trenden och att bara utgå från vad man själv gillar och mår bra av.

    Tack för mysigt avsnitt med mycket tänkvärt och klokt. Även skönt att inga av råden innebär att jag behöver ändra om något. :smiling_face_with_three_hearts:

    :sloth::sailboat::euro_banknote:

  4. User avatar

    Okej, men hur kopplar vi ihop att ha en impopulär stil med att maximera sitt sociala kapital?

    Känns som det finns ett optimeringscase här.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Börsen är mer koncentrerad än på 27 år, men det spelar ingen roll!27

Börsen är mer koncentrerad än på 27 år, men det spelar ingen roll!

Ska du minska exponeringen mot tech och USA i portföljen? Forskningen säger nej. (Kritzman, 2025).

Tio ekonomitips för den erfarne spararen 202639
#452
46 min

Tio ekonomitips för den erfarne spararen 2026

För dig som kommit en bit på den ekonomiska resan och har koll på grunderna.

451 nybörjare39
#451
56 min

Tio ekonomitips för nybörjaren 2026

Saker vi önskar att vi visste om pengar tidigare .

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?36

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?

Event 24 februari med André Granström om för- och nackdelar och tankar kring investmentbolag i ett klokt sparande.

449. 5 experter: Reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202639
#449
1 tim 34 min

Börsåret 2025 med fem experter

Tankar om börsåret och tips inför 2026.