Ett rikare liv

En introduktion till rikedom i livet bortom pengar

I communityn är den vanligaste beskrivningen av ett rikt liv: ett liv med mindre jobb, mer resor och mer upplevelser. Ett liv där du har mer tid, mer pengar och mer energi. Ett liv där man har tid att hänga med barnen, familjen, vännerna och göra det som får ens hjärta att sjunga.

Tänk om ett rikt liv är att skapa minnen tillsammans med människor som du tycker om? Tänk om det också handlar om att njuta sig till framgång och låta livet kännas lika bra som det faktiskt är. Att ge sig själv en klapp på axeln och fira lite mer. 🥂

Vår upplevelse från att ha hängt i forumet och träffat många i communityn i verkligheten är att ett rikt liv ligger för de flesta mycket närmare än man tror. Förmodligen även för dig.

Denna delen av RikaTillsammans handlar om att påminna dig om att ge dig själv en klapp på axeln, att ge dig tillåtelse att slappna av, att låta livet livet kännas lika bra som det faktiskt är, att fira, att det är okej att använda en del av dina pengar för att göra livet rikare och att acceptera att din ekonomi förmodligen är bättre än du känslomässigt tror. ❤️

Lite som @Indexqueen sammanfattade det i forumet: ”Köp skorna! Ät bakelsen! Drick champagnen!” Många av oss i communityn blir nämligen rikare ju äldre vi blir. Men då kan man fråga sig:

Tänk om pengar bara är ett verktyg för att göra livet rikare?
Jan Bolmeson

Vad är poängen med att var rikast på kyrkogården?

Detta är några av anledningarna till att vi rekommenderar följande sidor:

Självklart handlar det inte om att spendera för spenderandets skull, eller att försöka carpe diem:a skiten ur livet. Det handlar om att medvetna beslut, att använda sina pengar i linje med dina värderingar medan tid finns, att utnyttja de tidsfönster du har i livet, att köpa tillbaka din tid och skapa förutsättningar för att leva ett rikt liv.

Utmaningen är att ett rikt liv går inte att lista ut, det är något man måste prova sig fram till. Därför är denna delen av RikaTillsammans väldigt praktiskt inriktad. Det är också här vi lägger mest tid nuförtiden eftersom att investera är trivialt (”köp en indexfond”) i jämförelse med att prova sig fram till ett rikt liv.

Som vanligt är ett av de stora värdena communityn. I forumet hittar du massor av diskussioner på temat ekonomisk frihet, ett rikt liv och allt som hör därtill.

Våra och communityns bästa tips

Här har vi samlat våra och communityns bästa tips, lärdomar och erfarenheter för att göra livet rikare.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Antal nedgångar i SP500 sedan 195040

Börskrascher är inte så ovanliga som man tror

Antal nedgångar i SP500 sedan 1950.

Julkalender för dig och din tonåring39

Julkalender för dig och din tonåring

Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.

Antal SP500-aktier som slagit SP500-indexsp500-3×4

Färre än hälften av alla aktier slår index

Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värdecurrency-risk-3×4

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värde

Prova själv och se vad som händer när valutakursen för den svenska kronan förändras.

Bild från avsnitt 345.435. Valutarisk (1080×1350)
#435
1 tim 56 min

Valutarisk i indexfonder är till stor del en illusion!

Den verkliga risken ligger i din lön, dina kostnader och ditt bolån.

Vad säger ni om att lägga till detta i portföljen?portfoljen-3×4

Lägga till detta i portföljen: vad säger ni?

Tips och checklista med frågor att ställa dig istället .