Nej, inte ens rådgivare kan välja duktiga förvaltare!

Förvaltare skills brukar inte hålla i sig efter jobbyte

Nej, inte ens rådgivare som jobbar professionellt verkar kunna välja ut rätt fondförvaltare. Min poäng med detta är inte att klanka ner på förvaltare, snarare är min förhoppning att du ska känna dig nöjd och tillfreds med att ”bara” äga en indexfond. Något jag har försökt tjata om de senaste 10 åren. 😊

Swipa eller klicka i bildspelet för att se alla bilder.

warning

Viktig info: Denna bild eller bildspel berör en eller flera olika typer av investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.

Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.

Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-08-06. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.

Sammanfattning, tolkning och guldkorn från bildspelet

Våra och communityns tankar, insikter och förslag på nästa steg.

Vanliga frågor

Kan professionella rådgivare välja bra förvaltare?
Vad hände med förvaltarnas prestation efter anställning?
Hur många förvaltarrekryteringar analyserades?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Vad sparar svensken 2026?40
#479
1 tim 18 min

Hur mycket sparar svensken 2026?

Jämför ditt månadssparande med svensken och RT-communityn.

Vad tjänar svensken 2026?27
#478
80.57

Hur mycket tjänar svensken 2026?

En sammanställning av snittlön, medianlön, topp-10%, topp-1%-lön i Sverige och i communityn. .

Har du en bra lön?35

Har du en bra lön?

Ange din lön och ålder för att jämför din lön med snitt-svensken och andra i RikaTillsammans-communityn. .

Miljonärers psykologi: rikast i rummet, mest orolig i vardagen37

Miljonärers psykologi: rikast i rummet, mest orolig i vardagen

Paul Dolan vid LSE frågade ut 200 pundmiljonärer åt förmögenhetsbolaget Y TREE.

FIRE i praktiken: två år senare38
#477
1 tim 23 min

Två år sedan FIRE som 50-åring

Med Jesper i communityn som med en vanlig lön gjorde FIRE och idag är han en av de mest uppskattade rösterna i vårt forum.

Vad är FIRE och hur börjar man?32
#476
1 tim 32 min

Vad är FIRE och hur börjar man?

Våra bästa tips och tankar för dig som vill veta mer om FIRE (Financial Independence, Retire Early). Avsnittet är tillsammans med Jesper som gjorde FIRE vid 50 år.