Hållbart sparande hos fondroboten Lysa

med Patrik och Sofia

Hållbart sparande och att våra pengar gör gott är viktig för många av oss. Samtidigt har hållbart sparande historiskt varit klurigt eftersom det bland annat har varit subjektivt, svårt att mäta och utvärdera och många försäljningsargument har lovat mer än de har uppfyllt. Därför bjöd vi in Patrik och Sofia från LYSA för att prata om deras syn hållbarhet, de val de gjorde när de uppdaterade sitt hållbara alternativ till version 2.0 och var hållbarhet i finansbranschen står i början av 2024.

Hållbart sparande hos fondroboten Lysa Avsnitt 337 med Patrik och Sofia. Publicerat 1 år sedan.

warning

Reklam för Lysa AB som därmed gör allt annat på RikaTillsammans också möjligt. Läs mer om våra tankar kring samarbeten.

Avsnitt 337. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-14) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (337) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Tidigare i höstas (diskussion här) informerade LYSA (annonslänk) om att de förbättrat sitt hållbara erbjudande, LYSA Hållbar (annonslänk), genom att lägga ett större fokus på hållbarhet samtidigt som de sänkte förvaltningsavgiften. Detta gjorde att vi blev nyfikna på hur de tänkt och hur de ser på och jobbar med hållbarhet. Särskilt eftersom jag upplever mig att se en tydlig trend där fler och fler fondbolag gör liknande förändringar och jag upplever dem inte alltid av godo.

Missförstå mig rätt. Jag tycker att hållbarhet är viktigt. Men jag upplever mig också ganska bränd, både av olika projekt som vi lagt pengar på och att man i andra delar av finansbranschen ibland använt hållbarhet som det nya argumentet när man inte kunnat sälja sina produkter på t.ex. aktiv förvaltning.

Det är därför jag också blev så glad under intervjun, när vi pratade med Patrik Adamson, medgrundare till LYSA (annonslänk) och Sofia Wärmlöf Helmrich som är investment manager och ansvarig på LYSA (annonslänk) för det hållbara alternativet som säger:

Vårt mål på LYSA är att ge dig möjligheten att välja mellan det som vi tycker är det bästa hållbara eller det bästa breda sparandet. Då får du möjligheten att välja det som du tycker passar dig bäst eftersom det finns inte något riktigt bra svar på, eller tillräckligt med data för att kunna svara på frågan vilket alternativ som är objektivt bäst, kommer ge bäst avkastning i framtiden eller som du borde välja.

Det vill säga att vi kan undvika hela diskussion för eller emot hållbart sparande eller vad som är bättre / sämre eller vad som kommer ge bäst avkastning. Istället pratar vi om:

  • Gör det någon skillnad?
  • Vilka är fördelarna/nackdelarna?
  • Var står utvecklingen just nu?
  • Hållbarhet mot effektiva marknaden
  • Inkludering, exkludering och påverkan
  • De utmaningar som finns kvar
  • Vad kan man förvänta sig kring avkastning, risk m.m.?

Avslutningsvis tänker jag att vi många gånger gör det svårt i onödan för oss själva kring hållbart sparande eftersom vi gör det till en “antingen eller”-fråga när man egentligen kan resonera kring det som en “både och”-fråga. Patrik avslöjade ju själv i avsnittet att han har halva summan i det hållbara och halva summan i det breda alternativet.

Tack för denna veckan och vi hoppas att du gillar avsnittet!

God fortsättning och ett gott nytt år,
Jan, Caroline, Sofia och Patrik

Länkar

Forumdiskussionen: https://rikatillsammans.se/forum/t/69771

Sponsrad länk till LYSA: https://rikatillsammans.se/partner/lysa

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Vad är skillnaden mellan artikel 8 och artikel 9-fonder?
Ger hållbart sparande sämre avkastning än vanligt sparande?
Vad är Paris Aligned Benchmark (PAB)?
Hur många bolag behövs för bra diversifiering?
Gör mitt hållbara sparande verkligen någon skillnad?
Varför exkluderas försvarsindustrin från hållbara fonder?
Vad ska jag välja - brett eller hållbart sparande?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Modell för att investera genom hela livet32

Modell för att investera genom hela livet

Sparkvoten är viktigare än fondvalet (Vanguard, 2025).

All historisk avkastning 1870-201535

All historisk avkastning 1870-2015

Sammanställning av den amerikanska riksbanken för aktier, räntor och bostäder (Jordà, 2019).

Rekord på börsen hänger i gäng36

Rekord på börsen hänger i gäng

Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.

Fyra-hinkar-modellen 2026 | Del 1 av 2 38
#436
1 tim 1 min

Fyra-hinkar-modellen 2026

Tittlyssna på vårt avsnitt som ger dig en introduktion till fyra-hinkar-modellen.

Julkalender för dig och din tonåring26

Julkalender för dig och din tonåring

Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.

Antal SP500-aktier som slagit SP500-indexsp500-3×4

Färre än hälften av alla aktier slår index

Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.