De flesta aktier är sämre än att äga än en korg där alla aktier ingår

En av många anledningar till att äga hela höstacken (dvs indexfonder)

I efterhand med facit i hand är det självklart väldigt enkelt att peka på aktierna man skulle ägt men när vi blickar framåt är det väldigt få som lyckas.

JP Morgans studie av det amerikanska indexet Russell 3000 visar att mer än 50% av alla aktier presterar sämre än index och 40% tappar minst 70% av sitt värde. Medianaktien ligger under index medan megavinnarna är få. Därför är indexfonder där du äger alla aktier den överlägsna strategin.

Swipa eller klicka i bildspelet för att se alla bilder.

warning

Viktig info: Denna bild eller bildspel berör en eller flera olika typer av investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.

Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.

Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-08-04. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.

Sammanfattning, tolkning och guldkorn från bildspelet

Våra och communityns tankar, insikter och förslag på nästa steg.

Vanliga frågor

Vad visar JP Morgans studie om enskilda aktier?
Varför är det så svårt att plocka vinnande aktier?
Vad menas med att äga höstacken istället för att leta nålar?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Tips för att anlita hantverkare och renovera (ekonomiskt) rätt37
#481
1 tim 31 min

Tips för att anlita hantverkare och renovera (ekonomiskt) rätt

Vad kostar en hantverkare och när ska man göra jobbet själv? Christopher Bolin, från Comfy Living, guidar genom pris, avtal och vanliga misstag så att du blir en bättre beställare.

Hur rik är svensken 2026?26
#480
1 tim 20 min

Hur rik är svensken 2026?

Jämför dig själv med svensken och RT-communityn.

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?30

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?

Jämför hur mycket du har på ditt ISK med snittsvensken och andra i RikaTillsammans-communityn.

Avkastningsgapet i fonder: så mycket kostar din egen tajming36

Avkastningsgapet i fonder: så mycket kostar din egen tajming

Mind the Gap 2026 halvårsuppföljning (Morningstar, 2026).

Vad sparar svensken 2026?39
#479
1 tim 18 min

Hur mycket sparar svensken 2026?

Jämför ditt månadssparande med svensken och RT-communityn.

Vad tjänar svensken 2026?31
#478
80.57

Hur mycket tjänar svensken 2026?

En sammanställning av snittlön, medianlön, topp-10%, topp-1%-lön i Sverige och i communityn. .