6 av 10 aktier är
sämre köp än riskfria räntor

Endast 3 av 100 aktier stod för hela värdetillväxten 1990-2020 (Bessembinder, 2023)

Den mest omfattande studien någonsin av individuella aktiers avkastning visar att över hälften av världens 64.000 aktier presterar sämre än amerikanska statsobligationer som anses vara ”riskfria”. Paradoxalt nog har endast 2,4% av alla företag skapat HELA världens nettotillväxt på 75 700 miljarder dollar mellan 1990-2020.

Detta förklarar varför diversifiering är så avgörande för långsiktiga sparare. För genom att äga en bred indexfond ökar sannolikheten för att du äger dessa 3 av 100 aktier som står för tillväxten och som kompenserar för de 6 av 10 aktier som är sämre. Detta är förklaringen till att man säger att aktiemarknadens avkastning är snedfördelad – medianavkastningen för en aktie är sämre än en riskfri ränta, men ett fåtal extrema vinnare drar upp hela snittet.

Denna studie är en uppföljning på Bessembinders studie från 2018 för bara den amerikanska marknaden sedan 1926 som drog samma slutsatser – som t.ex. att den vanligaste livstidsavkastningen för en aktie är -100%.

Long-Term Shareholder Returns: Evidence from 64,000 Global Stocks
Bessembinder, Hendrik, Long-Term Shareholder Returns: Evidence from 64,000 Global Stocks

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 6 dagar sedan (2026-05-10) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning

Forskare vid Arizona State University och Hong Kong Polytechnic University har genomfört den mest omfattande studien någonsin av långsiktig aktieutveckling genom att analysera över 64,000 individuella aktier från 43 marknader mellan 1990-2020. Resultaten bekräftade Bessembinders studie för den amerikanska marknaden 1926-2016 och ändrade mångas uppfattning om aktiermarknaden.

Studien visar att 55,2% av amerikanska aktier och 57,4% av icke-amerikanska aktier presterade sämre än amerikanska statsobligationer över matchade tidsperioder. Detta betyder att majoriteten av alla aktier faktiskt är dåliga investeringar för den som köper enskilda aktier utan diversifiering.

Paradoxalt nog skapade aktiemarknaden som helhet enorma värden – totalt 75 700 miljarder dollar i nettotillväxt. Förklaringen ligger i en extrem koncentration av framgång: endast fem företag (Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet och Tencent) stod för 10,3% av all global värdetillväxt. De bästa 2,4% av alla företag – endast 1,526 företag av 63,785 – skapade hela den globala nettotillväxten.

Dessa resultat beror på vad forskarna kallar ’positiv skevhet’ i avkastningsfördelningen. Även om genomsnittsavkastningen är positiv, är medianresultatet negativt eftersom få extremt framgångsrika aktier drar upp genomsnittet. Detta matematiska fenomen förstärks över tid genom sammansättningseffekter.

För svenska sparare är slutsatsen tydlig: diversifiering genom indexfonder eller breda portföljer är avgörande för att fånga upp de få extremprestationer som driver marknadsavkastningen. Att välja enskilda aktier utan exceptionell analysförmåga innebär statistiskt sett en hög risk för underprestation.

Vanliga frågor

Hur kan över hälften av alla aktier prestera sämre än statsobligationer när börsen går upp?
Betyder detta att aktier är dåliga investeringar?
Varför är endast 2,4% av företagen ansvariga för all tillväxt?
Gäller resultaten för svenska förhållanden?
Hur ska jag använda denna kunskap i mitt sparande?
Varför presterar icke-amerikanska aktier sämre än amerikanska?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet40

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem40
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet26

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.

Jan och Caroline Bolmeson34

Jämför bolåneränta 2026: Se din faktiska ränta direkt

Bolåneräntan är ofta familjens enskilt största utgift. Och samtidigt en av få utgifter där du kan sänka kostnaden med ett kort samtal, eller ett par knapptryck. Skillnaden mellan bankerna är större än de flesta tror, och enligt Finansinspektionen är det bara 3 av 10 svenskar som regelbundet jämför sin ränta.

SPIVA Europe Year-End 202537

SPIVA Europe 2025

100 procent av nordiska fonder slog inte sitt index på 10 år. 98% av globala fonder slog inte index. Tolfte SPIVA-rapporten i rad pekar åt samma håll.

Jan och Caroline Bolmeson tillsammans med Lysas grundare Patrik Adamson och Emilie Andersson40

Lysa: vår recension efter 7 år och 10 miljoner i sparande

Så här tänker vi om Lysa efter hundratals samtal i communityn och eget sparande. Slutsats: bäst för de flesta oavsett om du är nybörjare med 1 000 kr eller expert men av helt olika anledningar.