Sälja bostad? Börja här!

Här har vi samlat våra bäst tips kring att förbereda inför en försäljning samt hur man ska tänka under försäljningen är spekulanter och bud börjar komma in. Även ointuitiva råd som att ”bäst betalt får du när du inte behöver sälja”.

Läs våra, communityns och experternas tips nedan. Om det därefter är något som du undrar över, starta gärna en tråd i forumet, så hjälps vi åt. Lycka till med ditt köp och dela gärna med dig av dina erfarenheter. Det uppskattas och hjälper andra! 🙂

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 9 månader sedan (2025-09-11) av Jan Bolmeson.

Communityns bästa tips när du ska köpa en bostad

Här har vi sammanfattat lärdomar, erfarenheter och tips från communityn och de gäster vi har haft på temat "Sälja bostad".

Senaste nytt på RikaTillsammans

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar37

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar

Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.

Stockholmsbörsens sedan 187032

Stockholmsbörsens sedan 1870

Sedan 1870 har börsen gett kring 9 procent per år med utdelningar, men nästan inget enskilt år landar på snittet.

Rika har samma problem, bara med fler nollor31
#471
1 tim 33 min

Rika har samma problem, bara med fler nollor

Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.

Uttag av pension: så gör du rätt31
#470
1 tim 6 min

Uttag av pension: så gör du rätt

Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.

Jan och Caroline: pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna30
#469
1 tim 13 min

Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna

Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.

Pengar, rädslor och bristtänk: en stor del av vår resa33
#468
1 tim 22 min

Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete

Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .