Bästa räntefonderna 2025 | Lista med de bästa fonderna
Lista med de bästa fonderna
Här kommer vår och communityns sammanställning av de bästa räntefonderna. Notera att du i många fall inte behöver räntefonder utan det går utmärkt att använda ett sparkonto med insättningsgaranti. Syftet med räntefonder är ju att du ska kunna behålla pengarna du tjänar på aktieindexfonderna. 🙂
Avsnitt K44 | Publicerat 1 år sedan.
Viktig info: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.
Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.
Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2026-06-15. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.
Avsnitt K44. Senast uppdaterad 16 dagar sedan (2026-06-15) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Du kan lyssna på detta avsnitt (K44) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast.
Referens: Saknas.
Innehållsförteckning
Denna sida uppdaterades 16 dagar sedan (2026-06-15) av Jan Bolmeson.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Därför är avsnittet viktigt
Många tror att de behöver räntefonder när ett sparkonto med insättningsgaranti ofta är bättre. Vi visar när räntefonder faktiskt är relevanta, vilka som är bäst 2025 och hur du enkelt bygger en balanserad portfölj. Dessutom får du konkreta exempel på hur du kombinerar aktier och räntor för både tillväxt och trygghet.
Aktier är gas, räntor är broms
Aktiefonder är motorn som gör dig rik genom tillväxt över tid. Räntefonder är bromsen som bevarar det du redan tjänat. Precis som en skön bilresa behöver både gas och broms, behöver en bra investeringsresa båda delarna för att inte bli läskig i kurvorna.
Småspararens hemliga fördel
Vi småsparare har en fördel som institutionella investerare saknar: insättningsgarantin. Upp till 1 miljon kronor per bank är garanterat av staten. För många räcker därför ett sparkonto istället för räntefonder, särskilt för pengar som ska användas inom 0-3 år.
När räntefonder blir aktuella
Räntefonder blir relevanta när sparhorisonten överstiger 3 år, när du närmar dig pension (55+), eller när du "vunnit det ekonomiska spelet" och vill bevara kapital. I tjänstepensionen är räntefonder ofta enda alternativet då sparkonto sällan erbjuds.
En fond räcker ofta
För enklast möjliga lösning: välj en kort valutasäkrad räntefond med hög kreditvärdighet (AAA-B). Exempel: AMF Räntefond Kort, Avanza Räntefond Kort eller Skandia Korträntefond. Välj den som din bank erbjuder - en räcker.
Två-fondsportföljen för räntor
Vill du optimera lite mer? Kombinera 50% kort räntefond (AMF Räntefond Kort) med 50% mellanlång mixräntefond (AMF Räntefond Mix). Detta ger en ränteportfölj som passar de flesta scenarion och ger något bättre avkastning över tid.
Klassiska 60/40-portföljen
Kombinera aktieportföljen (45% DNB Global Index, 10% PLUS Allabolag Sverige, 5% Spiltan Investmentbolag) med ränteportföljen (20% AMF Räntefond Kort, 20% AMF Räntefond Mix). Med bara fem fonder har du en komplett portfölj för alla livssituationer.
Fondrobotarna fixar det åt dig
Gillar du inte att välja själv? Både Lysa och Opti har färdiga ränteportföljer som automatiskt balanserar åt dig. Mindre risk att göra fel och du slipper tänka på vilka fonder som passar ihop.
Överkurs: Långa räntor som motvikt
För den som vill ha en portfölj där räntorna går upp när aktierna går ner finns långa statsobligationer. Captor Iris Bond med 10-årig duration är ett exempel. Dessa fungerar som en turbo åt andra hållet när börsen faller.
Överkurs: Högräntefonder för extra avkastning
Företagsobligationer och högräntefonder som Avanza Ränta Global eller Captor Aster High Yield kan ge högre avkastning än vanliga räntefonder. Men de skyddar inte lika bra när börsen faller - de är en mellanting mellan aktier och säkra räntor.
Viktiga nyanser att komma ihåg
• Räntefonder har inga garantier - värdet kan minska
• Investera aldrig pengar du inte har råd att förlora
• Sparkonto med insättningsgaranti är ofta bättre för belopp under 1 miljon
• I pension måste du ofta använda räntefonder då sparkonto sällan erbjuds
• Räntefonder ska bevara kapital, inte skapa rikedom
"Har du vunnit det ekonomiska spelet, sluta spela"
"Det är inte sparkontot eller räntorna som ska göra oss rika, det är aktiernas uppgift"
"Om man vill ha en skön investeringsresa precis som man vill ha en skön bilresa så vill man ju ha gas ibland och broms ibland"
"Vi vill inte låna ut pengar och sen plötsligt faller valutan och så har vi förlorat massa på grund av valutan och inte på grund av risken"
"Det som inte står där är inte värt att veta om räntor"
Räntefonderna är valda på ett sådant sätt att du borde hitta någon av dem hos just din bank. Om du har några frågor, skriv gärna en kommentar!
Lycka till med ditt sparande!
Jan och Caroline
Transkribering av hela avsnittet
Nedan har vi transkriberat hela avsnittet för dig som hellre läser än tittar eller lyssnar. Den är gjord med AI så den är inte ordagrann, utan fokus har varit på läsbarhet.
Visa hela transkriberingen
Innehållsförteckning
Nedan följer en grov innehållsförteckning för transkriberingen.
- De bästa räntefonderna 2025
- När ska man ha räntefond och när aktiefond?
- Småspararens fördel: sparkonto med insättningsgaranti
- Sparkonto vs. räntor
- Kolla först om du ens behöver räntor
- Vikten av valutasäkrade fonder
- Exempel på korta valutasäkrade räntefonder
- Exempel på valutasäkrade mellanlånga mixräntefonder
- Olika portföljexempel
- En portfölj för alla typer av sparande
- Överkursfonder
- Långa räntor som motvikt mot aktier
- Avrundning: korträntorna är grunden
De bästa räntefonderna 2025
Jan: Välkommen till RikaTillsammans och detta kortavsnitt om de bästa räntefonderna 2025. Vilka är de, hur kan man kombinera dem, hur hänger de ihop med RikaTillsammans modellportfölj för räntor, hur passar de ihop med aktieportföljen och de bästa aktieindexfonderna?
Innan vi kör igång vill jag bara göra en puff för vår Patreon-community. Den är för vårt premiummedlemskap som gör det möjligt för oss att ha de här kortavsnitten och ha dem osponsrade, utan reklam, och att prata om de fonder som faktiskt är bäst och de som vi själva äger.
Så om du gillar det här avsnittet, bli gärna medlem i vår Patreon-community så att vi kan fortsätta göra den här typen av bästa fonderna-, bästa tipsen-avsnitt. Med det sagt tänker jag att vi hoppar rakt in i det.
När ska man ha räntefond och när aktiefond?
Jan: Då ska man också säga så här: när ska man ha en räntefond och när ska man ha en aktiefond?
Syftet med aktiefonder, eller aktieindexfonder, är ju att de ska vara motorn i ditt sparande. Det är de som står för tillväxten, det är de som gör att du tjänar pengar, det är de som gör dig vardagsrik eller rik. Räntefonder har ett annat syfte. Om du vill behålla en del av det du har tjänat på aktierna, då ska du investera eller använda räntefonder.
Ett annat sätt att se på det är att man kan ta metaforen med gas och broms. Om man vill ha en skön investeringsresa, precis som man vill ha en skön bilresa, så vill man ju ha gas ibland och broms ibland. Annars blir det läskigt i kurvorna. I det här fallet står räntorna för bromsen.
Småspararens fördel: sparkonto med insättningsgaranti
Jan: Här är en viktig grej där forskningen skiljer sig från praktiken. Vi småsparare har en fördel som många företag eller institutionella investerare inte har, och det är att vi kan använda sparkonto. Ett sparkonto i Sverige är upp till en miljon kronor per aktör garanterat av staten med hjälp av insättningsgarantin.
Så vad vi många gånger kan göra är att i stället för att använda en räntefond för att bevara de pengar vi har tjänat på aktier, helt enkelt använda ett sparkonto med insättningsgaranti. Det är ganska många investerare som har rätt i att vara i en räntefond, så varför ska jag bry mig? Jo, man har en aggressiv del med sina aktieindexfonder och sedan en defensiv del med sitt sparkonto med insättningsgaranti.
Här brukar man säga så här: när ska man ha sparkonto och när ska man ha en räntefond? Det finns inget exakt svar, men man brukar säga att när sparhorisonten är mer än tre år, då tenderar räntefonder att ge en bättre avkastning till en rimlig risk än vad sparkontot gör.
Sparkonto vs. räntor
Jan: Nackdelen med sparkontot eller bankkontot med insättningsgaranti är ju att det ofta ger en ränta som är lägre än inflationen, så att man ofta förlorar lite på att ha pengarna på sparkontot. Men återigen, sparkontot är här för att vi ska sova gott om natten. Det är till för pengar som ska användas inom noll till tre år.
Det är inte sparkontot eller räntorna som ska göra oss rika. Det är aktiernas uppgift. Det här är bromsen.
Det här är lämpligt till exempel när man börjar närma sig pension. Då är det lämpligt med räntor. Det är lämpligt när man har vunnit det ekonomiska spelet. Då brukar jag säga: har du vunnit det ekonomiska spelet, sluta spela. Då är räntor också ett alternativ.
Framför allt är det relevant för alla inom pension när man börjar närma sig 55 års ålder och har tjänstepension. Där kan man sällan placera pengarna på ett sparkonto, och då måste man använda en räntefond som ens pensionsbolag erbjuder.
Kolla först om du ens behöver räntor
Jan: Så innan vi ens kommer in på räntor är det så här: kolla om du verkligen måste använda räntor, eller om du inte kan använda ett sparkonto faktiskt.
Sedan vill jag också säga så här. Som vanligt gillar jag ju fondrobotarna. Både Lysa och Opti, som jag gillar, har ju ränteportföljer. Där behöver man inte ens tänka på det, utan då kan man få det färdiggjort. Det är ju fördelen, att det är mindre risk att göra fel. Bra.
Om man vill hålla det på en ganska enkel nivå brukar jag säga att man egentligen kan hålla sig till en enda fond. Då brukar jag säga att noll till hundra procent kan placeras i en kort, valutasäkrad räntefond. Varför säger man kort? Jo, för att ta det från början: en räntefond är att du lånar ut pengar till någon annan, ofta företag eller stater. Vi vill låna ut på kort sikt. Vi vill låna ut till dem som är duktiga på att betala tillbaka, alltså hög kreditvärdighet.
Vikten av valutasäkrade fonder
Jan: Vi vill låna ut pengarna i svenska kronor så att det är valutasäkrat. För vi vill inte låna ut pengar och sedan plötsligt faller valutan, och så har vi förlorat massa på grund av valutan och inte på grund av risken.
Så: en kort, valutasäkrad räntefond med hög kreditvärdighet, alltså AAA, A eller B i betyg. Det är om man bara ska välja en enda, och jag kommer ge exempel på detta.
Sedan kan man också resonera så att om man vill ha två fonder kan man ta noll till femtio procent i en så kallad mellanlång duration. Då kan man låna ut pengar inte på ett års sikt, utan kanske två, tre, fyra, fem års sikt. Det kallas för mellanlång. Och en så kallad mixräntefond, som lånar ut både till stater och till företag.
Exempel på korta valutasäkrade räntefonder
Jan: Skulle vi ta några exempel på de här korta, valutasäkrade räntefonderna så är det till exempel AMF Räntefond Kort, Avanza Räntefond Kort, Captor Perenne Short Term Bond, Skandia Korträntefond, Swedbank Robur Räntefond Kort eller Storebrand Kortränta.
Precis som när vi pratade om aktieindexfonderna behöver man inte ha allihop. Det räcker med en. Anledningen till att jag nämner flera stycken är återigen att Swedbank inte kommer ta in Skandias fond, Skandia kommer inte ta in Avanzas fond, och så vidare. Så här blir det: välj den som erbjuds på din bank. Genom att ta upp de här sex exemplen så bör någon av dem finnas på alla banker, om du inte har någon jätteudda svensk bank.
För premiepension brukar jag också säga AP7 SÅFA, som fixar det där. Det finns något som heter AP7 Räntefond. De här finns ju naturligtvis i beskrivningen också, så man kan titta på det.
Exempel på valutasäkrade mellanlånga mixräntefonder
Jan: Vill man ha ett exempel på en sådan mellanlång mixräntefond så är det AMF Räntefond Mix. Storebrand Obligation är en sådan, Skandia Obligationsfond, eller till exempel de jag var inne på innan, fondrobotarna Opti och Lysas räntor. De är ofta sådana här mellanlånga mixräntor.
Olika portföljexempel
Jan: Om vi då konkretiserar det skulle man kunna ta femtio procent i AMF Räntefond Kort och femtio procent i AMF Räntefond Mix. Då har man en ränteportfölj som passar i väldigt många scenarion.
Det jag tycker är coolt är att den här ränteportföljen på femtio procent AMF Räntefond Kort och femtio procent AMF Räntefond Mix kan man sedan kombinera med modellportföljen för aktier som vi pratar om, alltså 70 procent.
Så om vi hade haft den här aktieportföljen där vi har 70 procent DNB Global Indeks, 20 procent PLUS Allabolag Sverige och 5 procent Spiltan Aktiefond Investmentbolag, säger jag att vi vill ha en fördelning på 60/40. Det är en klassisk portfölj: 60 procent i aktier och 40 procent i räntor. Då hade man bara räknat om denna och sagt så här: då har vi 45 procent i den här DNB Global Indeks.
Vi har 10 procent i PLUS Allabolag Sverige. Vi har 5 procent i Spiltan Aktiefond Investmentbolag. Sedan har vi 20 procent i AMF Räntefond Mix och 20 procent i AMF Räntefond Kort. Den här 50/50-delen räknar vi bara om för att matcha andelen till aktiedelen. Då har vi det här med både gas och broms i vårt sparande.
En portfölj för alla typer av sparande
Jan: På det här sättet kan man bygga upp en portfölj för alla typer av sparande, oavsett hur gammal man är, hur ung man är, hur mycket pengar man har, hur lite pengar man har, och när man ska använda dem. Så med till exempel de här fem fonderna kan man bygga upp vilken portfölj som helst genom att kombinera ihop dem.
Det här tycker jag, alltså förlåt, nu blir det nördigt, men det där tycker jag är ganska roligt.
Sedan är det viktigt att också se det här med riskerna, som vi också har pratat om i delen med aktieindexfonderna. Det finns inga garantier när det gäller investeringar. Det är risken vi får betalt för. Så fort du har investerat 100 kr så kommer värdet att börja variera, öka och minska i värde. I värsta fall kommer jag inte få tillbaka mina pengar, och man ska inte investera pengar man inte har råd att förlora. Det är lite så här en hygienfaktor som man borde vara medveten om.
Om du hänger med på detta, då kan du mer om räntor och portfölj och kan bygga ihop en bättre portfölj än majoriteten av alla andra svenskar.
Överkursfonder
Jan: Egentligen är det så att this is enough. Sedan finns det, eftersom det ändå är RikaTillsammans och vi ändå är lite nördiga, en del överkurs man naturligtvis kan ta. Det kom, ursäkta, det kom min katt.
Då finns det ju överkurs när det gäller även räntefonder, och det första är att man kan ha räntefonder med olika syften. Nu har jag pratat om en portfölj som passar i de flesta scenarion, alltså en så kallad mellanränteportfölj. Men man kan också använda räntor för att komplettera en aktieportfölj. Nu har vi pratat om räntor som ska skydda ditt sparande, så att när börsen går ner så behåller de sitt värde.
Men man kan också välja räntor där det är så att när aktier går ner, då ska räntorna gå upp, och när aktier går upp, då ska räntorna gå ner. Så att man har en motvikt. Det här kallas för att man har långa räntor. Kommer ni ihåg att vi innan pratade om att du ska ha korta, max mellanlånga? Nu pratar vi om de långa, eller extremt långa, räntorna.
Långa räntor som motvikt mot aktier
Jan: Då finns det till exempel en sådan här fond i Sverige som heter Captor Iris Bond, som har tioårig duration och svänger åt andra hållet i de flesta fall mot vad aktier gör. Sedan finns det ett antal olika långa statsobligations-börshandlade fonder, men det kan du få kolla i listan. De har jättelånga namn. Så det är överkurs nummer ett: att man har en motvikt mot aktierna.
Man vill inte bara ha ett skydd, man vill inte bara ha en airbag, utan man vill ha en turbo som vi trycker på när det börjar gå åt andra hållet.
Sedan kan man också säga att jag vill ha en mindre aktieandel och ha avkastning från mina räntor. Då kan man välja lite av det som brukar kallas för high yield-fonder.
Personligen tror jag att just företagsobligationer, eller de här högräntefonderna, är de mest underskattade, eller ett av de mest underskattade tillgångsslagen. I stället för att man alltid måste ta aktierisk, som vi i Sverige älskar, så kan man ta högräntefonder. Där finns det till exempel Avanza Ränta Global, där finns Captor Aster High Yield, där finns sådana här högräntefonder.
Men då ska man vara medveten om att det där inte är räntefonder som skyddar dina pengar när börsen går ner. Då kommer de också gå ner, men de kommer inte gå ner lika mycket som aktier.
Avrundning: korträntorna är grunden
Jan: Slutligen, det tredje, är ju att man kan ha de räntor som ska skydda kapitalet, det vi pratade om i början, korträntefonderna. Det är därför jag tog det från början, för det är bättre att ha korträntefonder och skydda sitt kapital än att gå på de här överkurserna.
Det finns en fantastisk tråd i forumet som heter Zinos tråd om räntor, räntepunkten, räntelinjen, räntetriangeln. Det som inte står där är inte värt att veta om räntor. Så jag tänker att vi inte gör det svårare än så här. Har du någon fråga eller kommentar, skriv det gärna, så följer jag upp på de här avsnitten. Titta gärna på trådarna också, i beskrivningen, i forumet, för det är där vi har diskuterat detta och kan ge mycket mer än vad jag kan göra på de här minuterna i detta kortavsnitt.
Så ett stort tack för att du följer, för att du tittar, för att du lyssnar. Så ses vi där ute.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Konkreta saker du kan göra nu
Kunskap, tips och råd är meningslösa om man inte omsätter dem i praktiken. Här får du ett par konkreta förslag som du kan göra antingen redan nu eller på lite sikt.
Utvärdera om du verkligen behöver räntefonder eller om sparkonto räcker
Communityns kommentarer
Nedan följer 9 av totalt 72 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!

Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Rika har samma problem, bara med fler nollor
Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.


Uttag av pension: så gör du rätt
Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.


Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna
Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.


Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete
Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .
















Tack, gillar dessa kortare avsnitt. Nu ska jag lyssna medan jag rensar i garderoben!
Tycker det ser vettigt ut vid en första anblick!
Skulle inte ha problem att ge samma rekomendationer själv vid frågor.
Många “nybörjare” tänker nog främst krockkudde/stabilitet när de tänkter räntefonder och då är det ju vettigt med korta räntefonder med låg kreditrisk, även om sparhorisonten skulle vara åt det längre hållet.
Ska man spara i företagsobligationer eller långa räntefonder så behöver man nog vara mer införstådd i vad det faktiskt är för slags produkter, och att risken och volatiliteten kan vara mycket hög, jämfört med korta räntefonder.
Har noterat att en räntefond jag äger ska likvideras någon gång i februari. Gäller Handelsbanken Realränta (A1 sek). Så detta inlägg släpptes verkligen i lämplig tid för mig. Nu ska det bara undersökas vilken som ska ersätta den fonden.
Bra men …

Förklara logiken för mig Jan
Jag fattar inte detta

PS: 1an är fel i min mening.
Hej!
Om man tänker en långsiktig 50/50 portfölj med 50% global index fond och 50% räntefonder, så är ju ett alternativ att i räntedelen ha hälften i korta företagsobligationer (tex Storebrand FRN Företagsobligation) och andra hälften i lite längre räntefonder (tex AMF Räntefond Lång). Men jag förstår att korta företagsobligationer är lite lurigt och kan ha hög risk vid oroliga tider (tex under Covid), så då kanske man ska gå på säkra korta räntefonder/sparkonto för den korta räntefond delen med lite lägre avkastning. Inte helt lätt med räntedelen i en långsiktig 5
0/50 portfölj…
Hur tycker du det borde vara i stället?
Vad anser ni om Spiltan räntefond Sverige? Har för mig att den rekommenderades för några år sedan. Har den och Avanza ränta kort som komplement till sparkonto.
Jag håller med @JFB
Jag skulle hellre föreslå 100% obligationer i räntedelen och skippa korträntefonden.
Spiltan - kort räntefond men relativt hög kreditrisk. Renodlad företagsobligationsfond. Inget jag själv skulle ersätta sparkonto med, då jag anser risken för hög.
Snarare en fond som jag klassar lite som ett mellanting mellan stabila korta räntor och aktier. Så jagar man avkastning på räntesidan kan man ju ha den, men varför inte en mindre andel aktier då istället?
Den hade ju stora problem dessutom med köp och sälj under coronakrisen.
Trodde min åsikt framgick när jag skriver att 1an är fel så måste det ju vara 2an som gäller.

Logiken för mig är
Så i min värld är det mer rätt (enligt tumregler), enklare och följer samma logik för både ”egna portföljer” och Lysa.
Istället för det ologiska (IMO) att reka 50/50 kort/lång i egna portföljer och samtidig säga att Lysa (default obligationer) är ekvivalent. Det hänger inte ihop för mig.
Tagit upp det flera gånger utan något tydligt svar (IMO). Men det var sista gången. Tom jag kan ge upp