Roligt jobb eller hög lön?
Där här är en uppföljning till kortpodd #24 om drömboende eller ekonomisk frihet. (Säger #25 i podden vilket är fel) Efter att ha lyssnat på avsnitt #24 skrev Lina en intressant fråga på temat: “Jag gillar mitt fria jobb, jag är hyfsat nöjd men vill bli utmanad och ha möjlighet till högre lön vilket inte känns möjligt i nuläget. Hur får jag både och?”
Avsnitt K25 | Publicerat 2 år sedan.
Avsnitt K25. Senast uppdaterad 14 dagar sedan (2026-06-15) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan. Du som är en RikaTillsammans-supporter kan se den utan reklam på Patreon.
Du kan lyssna på detta avsnitt (K25) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast, Acast och Patreon.
Referens: Saknas.
För det första så tänker jag mer och mer att kvaliteten i livet handlar om att lista ut:
Vilken är den intelligenta frågan just nu?
Egentligen är det en variant på Jonathan Stoltzenbergs tanke om att fokusera på problemet före man fokuserar på lösning. Men vi är alla så förbaskat snabba på lösning. Hittar vi ingen lösning direkt så avdömer vi det som att det inte finns någon lösning och att det inte går.
Lite som min coach sa till mig en gång:
“Don’t wish it was easier. Wish you were better.”
Det vill säga att jag skulle uppmuntra till att se det här problemet som början på en utforskning. Början på en resa. Dvs att det är okej att inte ha ett svar i både en, två, tre, sex, tolv eller 24 månader. Att man på olika sätt närmar sig, undersöker och leker med frågan.
Först därefter. När man testat 100 gånger har man rätten att uttala sig att det inte gick 😉
Med det sagt:
Vilka är de intelligenta frågorna?
Vilket jag tror är frågor som:
▸Hur ser det önskade läget ut mer i detalj? Vilken typ av utmaningar?
▸Måste utmaningarna komma på jobbet?
▸Är det kanske inte så bara att du är uttråkad?
▸På vilka tre sätt skulle du kunna öka ansvaret på jobbet?
▸På vilka sätt skulle du kunna använda hävstång i jobbet? Etc.
Och det här är ett koncept som jag tror går att applicera på alla delar av livet. Så oavsett vad du klurar på just nu kan du byta ut ordet ”jobbet” i frågorna ovan och få värde
Så tänker jag, hur tänker du? Du får gärna hojta till i kommentarerna eller i forumet om du inte håller med, tycker att jag missat något eller någon annan fundering ❤️
Transkribering av hela avsnittet
Nedan har vi transkriberat hela avsnittet för dig som hellre läser än tittar eller lyssnar. Den är gjord med AI så den är inte ordagrann, utan fokus har varit på läsbarhet.
Visa hela transkriberingen
Innehållsförteckning
Nedan följer en grov innehållsförteckning för transkriberingen.
- Frågan: ekonomisk frihet eller drömhuset?
- Hur får man både och?
- Problemet före lösningen
- Vilka är de intelligenta frågorna?
- Två första frågor: hur vill du ha det, och var ska utmaningen komma?
- Brainstorma frågorna, inte svaren
Frågan: ekonomisk frihet eller drömhuset?
Jan: Hur kan man få både och i livet? Häromdagen i kortpodden 25 var valet ekonomisk frihet eller drömhuset. Vilket ska jag välja? Min poäng i den kortpodden var att om vi har två alternativ i livet, A eller B, och vi ska välja, men egentligen vill ha både och, då är den intelligenta frågan att ställa sig: vad skulle behöva hända för att jag kan ha A och B, så att jag inte behöver välja mellan A eller B?
Efter det avsnittet fick jag in en kommentar av Lina som jag tyckte var så bra att jag tar en uppföljning på den här kortpodden. Hon skriver så här: jag har ett bra, roligt jobb med bra lön, stor frihet och inte så hög arbetsbörda, så jag bestämmer mina arbetstider. Det gör att jag har tid för sådant som gör mitt liv rikt: barn, familj, träning, vänner, äventyr, småpyssel. Underbart!
Men mitt jobb ger mig däremot inte speciellt mycket utmaningar, vilket jag också gillar. Det ger mig inte så stor möjlighet att öka mina inkomster i den roll jag har, eller att utvecklas till seniora roller, vilket också är något som Lina vill. Det här är A och B-alternativet.
Hur får man både och?
Jan: Så då frågar hon: hur kan jag göra för att få både och? Hur kan jag få frihet, en trevlig arbetsplats och möjlighet att bejaka annat än avlönat arbete å ena sidan, och ökande inkomster, utmaningar och avancemang å andra sidan?
Jag skrev ett svar till Lina, men jag tyckte att det vore roligt att ge bort det även till dig som lyssnar eller tittar. Det första resonemanget är att jag tror att kvaliteten på vårt liv till stor del avgörs av kvaliteten på frågorna vi ställer oss. Det handlar om att frågan egentligen är viktigare än svaret.
Kvaliteten på vårt liv avgörs till stor del av kvaliteten på frågorna vi ställer oss.
En kompis till mig sa vid ett tillfälle: vilken är den intelligenta frågan att ställa sig just nu? Inte helt olikt advokatserierna, om du har kollat på dem, där de brukar säga: vilken är den vinnande strategin i just det här ögonblicket?
Problemet före lösningen
Jan: Jag tänker att det här egentligen är ganska logiskt, för det är en variant på det som Jonathan Stolzenberg i forumet brukar prata om: problemet före lösningen. Vi människor är så tränade från skolan att vi ska svara på en fråga direkt. Vi ska gå på lösningen, vi ska gå på svaret. Vi intresserar oss inte för: vad är problemet vi egentligen försöker lösa?
Sedan är vi dessutom så snabba att om vi inte kommer på svaret direkt, då säger vi: det går inte, det finns ingen lösning. I stället för att kanske göra så här: hänga kvar i frågan under en längre period och låta hjärnan bearbeta det, prata med andra människor, få input, precis som Lina gör just nu.
Jag tänker också att om det hade varit enkelt, då hade alla gjort det. Då hade alla haft de här fantastiska jobben. Så min ena kommentar till Lina var samma som min coach sa till mig vid ett tillfälle: don't wish it was easier, wish you were better.
Don't wish it was easier, wish you were better.
Vilka är de intelligenta frågorna?
Jan: Så jag tänker så här, Lina: det handlar om att, låt oss uttrycka det, forska kring vilka som skulle kunna vara de intelligenta frågorna i just det här sammanhanget. De frågor som du sedan kan hänga kvar i en, två, tre, sex, tolv, tjugofyra månader. Vilka är frågorna att sätta på kylskåpet, så att de kanske dyker upp innan man ska gå och lägga sig, eller när man står i duschen, eller liknande?
Det jag tänkte spontant var att jag skrev till Lina: tänk om det bara är så att du är uttråkad. Jag upplever att väldigt många av de klienter jag har, som jag coachar, eller som vi har i RikaTillsammans-programmet, är så här. Man är inte lat, man är inte ointresserad, man har inte gett upp. Man är bara många gånger uttråkad. Vi har ingen omväxling.
Man är inte lat, man är inte ointresserad, man har inte gett upp. Man är bara många gånger uttråkad.
Vi människor vill ha omväxling. När vi har jättemycket spänning, då vill vi bara ha trygghet. När vi har haft trygghet under en längre period och känner till allting, då vill vi ha omväxling.
Två första frågor: hur vill du ha det, och var ska utmaningen komma?
Jan: Så då tänker jag att det första är: hur skulle du vilja ha det? Det är fråga nummer ett. Fråga nummer två är: vilken typ av utmaningar? Måste utmaningarna komma på jobbet? Kan utmaningarna komma någon annanstans? Så att du kan få motionera den här värderingen, omväxling, att växa, att lära sig nya saker, utanför jobbet. Jobbet behöver inte vara allt.
När det gäller inkomst tänker jag så här: inkomst handlar ofta om en kombination av tre saker. Nivån av ansvar, nivån av hävstång på mitt arbete och, nummer tre, min unika kompetens. Så om jag vill höja min inkomst: okej, vilken av de här tre kan jag använda?
Om det till exempel är hävstång, då är frågan: okej, hur skulle jag kunna få hävstång i jobbet? Om det handlar om ansvar: kan jag få betalt för mitt ansvar i stället för min tid? Att jag kanske har en del av min lön prestationsorienterad, eller att jag köper in mig i bolaget, blir partner eller liknande.
Brainstorma frågorna, inte svaren
Jan: Så den intelligenta frågan är: hur skulle jag kunna öka ansvaret i jobbet? Hur skulle jag kunna använda hävstång i mitt arbete för att öka min lön? Hur skulle jag kunna investera i mitt humankapital för att öka min unika kompetens? Hur skulle jag kunna löneförhandla? Hur skulle jag kunna komma med någon idé som utvecklar bolaget vidare? Eller någon annan fråga.
Så jag skulle säga att i början är det ofta ett misstag att fokusera på svaren. I stället skulle jag säga: i början, fokusera på att hitta tio. Brainstorma kring frågorna. Och sedan, när vi har frågorna, då sätter vi upp dem på kylskåpsdörren. Då går vi och resonerar och reflekterar över dem. Då kan vi börja be om hjälp om dem.
I början är det ofta ett misstag att fokusera på svaren. Fokusera i stället på att brainstorma fram frågorna.
Jag hoppas att det här gav lite inspiration, lite fördjupning på det här resonemanget. A eller B, the power of and. Hur kan man säga och i stället för men? Hur kan jag säga och i stället för eller, och liknande?
Så jag tänker, om du har en egen fundering, en egen story eller liknande, skriv gärna i kommentarerna. Jag tror att det här är sådant vi kan lära oss av varandra och som faktiskt gör livet rikare. Det här som jag gillar med RikaTillsammans. Så tack för att du lyssnar. Tack för att du tittar.
Communityns kommentarer
Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Uttag av pension: så gör du rätt
Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.


Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna
Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.


Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete
Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .


Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas
Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.


Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025
Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

















