Warning: Undefined array key "raw_title" in /home/wp/sites/rikatillsammans.se/public/wp-content/themes/rikatillsammans/inc/create-toc.php on line 110

Warning: Undefined array key "raw_title" in /home/wp/sites/rikatillsammans.se/public/wp-content/themes/rikatillsammans/inc/create-toc.php on line 110

Warning: Undefined array key "raw_title" in /home/wp/sites/rikatillsammans.se/public/wp-content/themes/rikatillsammans/inc/create-toc.php on line 110

10 gånger dyrare bil ger inte
10 gånger större nöjdhet

Hur nöjd är du med din bil? Vad är bilen värd idag? Det var två frågor vi ställde i communityn i juni 2025 och nedan följer svar från ca 1.000 personer. Det man kan konstatera är: ja, dyrare bil verkar ge en större nöjdhet – men den skiljer i snitt bara ett steg på en skala 1 – 10 trots att priset skiljer mer än 10x.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Slutsatser att dra från grafen

Vi kom på att ställa frågorna till undersökningen när vi gjorde avsnittet ”Så köper du lycka för pengarna” där man gjort en liknande studie på amerikanska studenter. Några av slutsatserna man dragit i forskningen är:

  • De stora materiella köpen såsom bil (och boende) skapar inte jättemycket mer lycka eller tillfredsställelse i förhållande till spenderad krona.
  • Hur vi värderar t.ex. en bil handlar väldigt mycket om hur vi relaterar till det?

Och utifrån svaren ovan – helt ovetenskapligt – så kan man väl se att man är lite mer nöjd (ett steg på en skala 1-10) ju dyrare bilen är. Men å andra sidan steget i nöjdet här 1 steg medan skillnaden i pris är typ 10x. Så frågan om man skulle titta på det utifrån ett strikt ekonomiskt och rationellt perspektiv – får man betalt i nöjdhet för den extra spenderade kronan?

Källa och referenser

Xu, J., & Schwarz, N.(2007). ”How do you feel while driving your car? Depends on how you think about it”. Unpublished manuscript.

Communityns kommentarer

Nedan följer 9 av totalt 10 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. Avatar för Laiulyg

    Jag har inga svar men samma frågor!
    Insåg när senaste pensionsbeskedet kom att det verkar som jag har efterlevande skydd på men min man inte, det känns ju inte bra så vi måste fixa åt ena eller andra hållet.

  2. Avatar för morgan007

    Den principiella frågan kring efterlevandeskydd under intjäning är “vill jag att min intjänade pension ska ärvas av mina anhöriga när jag dör, eller vill jag istället att det ska ärvas av mina “kollegor” och jag ärva dem om de dör före mig?” För mig är svaret givet - jag vill hellre att mina anhöriga ska ärva mig (och att mina kollegors anhöriga ska ärva dem). Därför vill jag ha efterlevandeskydd där det går.

    Jag hade inte varit ett dugg intresserad av en kapitalförsäkring som funkade som efterlevandeskydd på tjänstepensioner (“varje år ökar ditt saldo med din andel av saldot från andra jämnåriga som dör och när du dör tillfaller ditt saldo de andra jämnåriga”). Det är konstigt att det anses normalt inom tjänstepension men helmärkligt i kapitalförsäkringar.

    Det går väl inte att ha efterlevandeskydd i allmän pension innan den börjar betalas ut? Däremot finns det “barnpension” och liknande som betalas ut om man dör och har minderåriga barn.
    Här kan du läsa om efterlevandeskydd vid utbetalning av allmän pension:

    Generellt borde det vara vettigt att välja efterlevandeskydd på pensioner där du tillhör kollektiv som antas leva längre (t.ex. om du har både intjänad ITP vs SAF-LO borde arvsvinsterna per år vara högre i SAF-LO-kollektivetet än ITP eftersom arbetare lever kortare än tjänstemän. Således högre alternativkostnad på efterlevandeskydd inom SAF-LO.

    Unnar mig att killgissa här eftersom ingen svarat: Du kommer ha högre avkastning på arvsvinster över tid i fondförsäkring, därför är alternativkostnaden av efterlevandeskydd högre där. Likt ovan borde det också spela roll hur kollektivet är sammansatt där det blir mer arvsvinster för friska personer i sjuka kollektiv…

    Fundera på det när du går till eller från att vara sambo/gift respektive när du får barn eller inte längre har barn som är ekonomiskt beroende av dig. Efterlevandeskydd är likt livförsäkringar billigt när man är ung och “dyrt” när man är äldre.

    Läs mer om efterlevandeskydd på tjänstepensioner här hos Avtalat. “Familjeskydd” är också en sorts livförsäkring som betalas med ens pensionsavsättningar istället för av privata pengar:

  3. Avatar för morgan007

    Det beror på hur ekonomiskt beroende ni är av varandra, tjänar du mycket mer än din man så kan det vara vettigt att du har efterlevandeskydd på men inte han. Är ni ekonomiskt beroende av varandra bör ni definitivt se till att ha någon typ av livförsäkring och/eller efterlevandeskydd/familjeskydd. Särskilt så om ni har barn!

  4. Avatar för Hammar755

    Jag försökte ta bort efterlevandeskydd på min tjp hos Futur Pension men fick till svar att det inte var möjligt :confused:

  5. Avatar för Snoboll

    Jag aktiverade skyddet ganska sent i livet och noterade inget retroaktivt avdrag. En återkommande minuspost motsvarande premien dök upp efter aktiveringen.

  6. Avatar för KaptenZoom

    Har inga efterlevandeskydd överhuvudtaget. Mina barn är stora och klarar sig och den del av pensionen som skyddas är ändå ganska liten i förhållande till portföljen som dom kommer ärva.

    Nu är det bara hoppas att så många jämnåriga som möjligt trillar av pinn före mig.

  7. Avatar för Esko

    Inte direkt svar på frågan, men jag kan ge ett perspektiv från andra hållet, som förmånstagare av ett efterlevnadeskydd.
    Min pappa hade det aktiverat på en av sina pensioner som var förhållandevis liten, fördelat på mig och mina syskon resulterar det i ca 250kr/mån i utbetalningar.

    Till saken hör att jag inte bor i Sverige längre, vilket gjort att de här utbetalningarna skapat mer besvär än nytta. För det första ska dessa inkomster deklareras i båda länderna och för det andra vill försäkringsbolaget att man sysslar med massa pappersarbete, så som t.ex. inskickande av levnadsintyg, innan pengarna faktiskt hamnar på ens konto.

    För egen del kunde pappa gärna ha skippat att ha efterlevnadeskyddet aktiverat.

  8. Avatar för AlphaCentauri

    Det där låter ju som slarv i första hand. För min del handlar frågan om att jag har en sambo som kan förväntas få en betydligt lägre pension än jag. För det fall att jag skulle dö i förtid vore det bra om hon fick någon del av mitt intjänade pensionskapital.

  9. Avatar för morgan007

    Förstår inte helt ditt resonemang? Du är ekonomiskt oberoende så dina barn har inget behov av efterlevandeskydd. Du hoppas att du ändå får ärva mycket pengar från andra jämnåriga så att du blir ännu mer ekonomiskt oberoende och dina barn får ärva mer pengar när du väl dör?

  10. Avatar för KombatSanta

    Uppfattar det som att han/hon vill att så många som möjligt dör så att mer pengar tillfaller honom/henne…

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.28

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare29
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet38

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem29
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet40

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.

Jan och Caroline Bolmeson26

Jämför bolåneränta 2026: Se din faktiska ränta direkt

Bolåneräntan är ofta familjens enskilt största utgift. Och samtidigt en av få utgifter där du kan sänka kostnaden med ett kort samtal, eller ett par knapptryck. Skillnaden mellan bankerna är större än de flesta tror, och enligt Finansinspektionen är det bara 3 av 10 svenskar som regelbundet jämför sin ränta.