Mer pengar = Mer lycka

Pengar ökar upplevelsen av lycka för de flesta, förutom de mest olyckliga (Killingsworth, 2022)

En studie från 2022 löste en långvarig vetenskaplig konflikt om pengar och lycka. Forskningen visar att högre inkomster verkligen ökar välbefinnandet för de flesta människor, även över 750 000 kr per år. Men för de minst lyckliga 20% av befolkningen platåar lyckan vid denna nivå, oavsett hur mycket mer man tjänar.

Matthew Killingsworth, "Income and emotional well-being: A conflict resolved", 2022
Matthew Killingsworth, ”Income and emotional well-being: A conflict resolved”, 2022

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 3 månader sedan (2025-08-07) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning av studien

Två ledande forskare inom lycka och välbefinnande – Daniel Kahneman och Matthew Killingsworth – har genom ett unikt samarbete löst en långvarig vetenskaplig konflikt om sambandet mellan inkomst och lycka. Deras gemensamma analys av data från över 33 000 amerikanska arbetande vuxna visar ett mer nyanserat mönster än tidigare studier antytt.

Forskningen avslöjar att sambandet mellan pengar och lycka varierar beroende på var man befinner sig på lyckoskalan. För de minst lyckliga 20% av befolkningen ökar välbefinnandet snabbt upp till en årsinkomst på cirka 750 000 kr (justerat för svenska förhållanden), men planar sedan ut. För denna grupp verkar högre inkomster inte kunna lindra den typ av olycka som kvarstår – som hjärtesorg, sorg eller klinisk depression.

För de övriga 80% fortsätter dock välbefinnandet att öka logaritmiskt med inkomsten, även långt över miljonnivåer. Ännu mer överraskande är att för de lyckligaste 30% accelererar ökningen i välbefinnande vid högre inkomster. Detta tyder på att pengar har olika betydelse beroende på ens utgångsläge i livet.

Studien är unik genom sin omfattning med 1,7 miljoner datapunkter insamlade via smartphone-notifikationer där deltagarna rapporterade sitt välbefinnande i realtid. Forskarna betonar dock att sambandet mellan inkomst och lycka är relativt svagt – skillnaden i lycka mellan någon som tjänar 150 000 kr och 2,5 miljoner kr per år är bara fem poäng på en 100-gradig skala.

Vanliga frågor

Hur många personer undersöktes i studien?
Varför kom tidigare studier till olika slutsatser?
Gäller resultaten för svenska förhållanden?
Vad betyder det att sambandet är logaritmiskt?
Hur mätte forskarna lycka så exakt?
Vad kan jag göra om jag tillhör de minst lyckliga 20%?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Guld: en djupdykning30

Guld: en djupdykning

Guld har en förväntad real avkastning på 0% över långa tidsperioder (Erb, 2025).

Modell för att investera genom hela livet29

Modell för att investera genom hela livet

Sparkvoten är viktigare än fondvalet (Vanguard, 2025).

All historisk avkastning 1870-201535

All historisk avkastning 1870-2015

Sammanställning av den amerikanska riksbanken för aktier, räntor och bostäder (Jordà, 2019).

Rekord på börsen hänger i gäng40

Rekord på börsen hänger i gäng

Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.

Fyra-hinkar-modellen 2026 | Del 1 av 2 35
#436
1 tim 1 min

Fyra-hinkar-modellen 2026

Tittlyssna på vårt avsnitt som ger dig en introduktion till fyra-hinkar-modellen.

Julkalender för dig och din tonåring36

Julkalender för dig och din tonåring

Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.