Uttagsstrategier: från portfölj till pengar att leva på

Få pengarna att räcka längre med dynamiska uttagsstrategier (Vanguard, 2020)

När avkastningen på balanserade portföljer ligger på historiskt låga nivåer måste pensionärer eller de som är intresserade av FIRE hitta nya sätt att få sina tillgångar att räcka livet ut. Vanguards omfattande rapport visar hur en målbaserad strategi kombinera personligt anpassade uttagsregler än bara en allmän 4%-regel.

Vanguard, "From assets to income: A goals-based approach to retirement spending"
Vanguard, ”From assets to income: A goals-based approach to retirement spending”

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 8 månader sedan (2025-08-03) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning av studien

Vanguard Research har utvecklat ett ramverk för att hjälpa pensionärer navigera den komplexa processen att omvandla en investeringsportfölj till hållbar inkomst. Studien bygger på analyser av tusentals simuleringar och visar att pensionärer som använder en dynamisk uttagsstrategi kan få betydligt bättre utfall än de som följer traditionella tumregler.

Forskarna fann att en initial uttagsnivå på 3,5-5,5% av portföljvärdet är lämplig för de flesta, där den exakta nivån beror på fyra faktorer: tidshorisonten, tillgångsallokeringen, flexibiliteten i utgifterna och önskad säkerhet. Den dynamiska strategin innebär att uttagen justeras årligen inom förutbestämda tak och golv, vilket ger både stabilitet och anpassningsförmåga.

Vanliga frågor

Hur mycket kan jag säkert ta ut från min pensionsportfölj?
Vad är en dynamisk uttagsstrategi?
Fungerar strategierna för svenska förhållanden?
Varför är skatteeffektiv uttagsordning så viktig?
Ska jag fokusera på utdelningar eller totalavkastning?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse26

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse

Hur har börsen gått efter ett krig, pandemi eller annan stor händelse? Från Korea-kriget 1950 till invasionen av Ukraina 2022.

Pengar på kontot dagen innan löning40

Pengar på kontot dagen innan löning

15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .

Tips kring köpa och sälja bolag, göra exit eller än hellre inte sälja | Med Fredrik Olsson28
#461
1 tim 36 min

Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!

20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.

FikaTillsammans om börsläget just nu29

FikaTillsammans om börsläget just nu

Tankar om Iran-kriget, olja och dess påverkan med André Granström.

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60? | Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén32
#459
1 tim 6 min

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60?

Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén.