Livförsäkring: en trygghet för dig och din familj

med Niclas Fredrikson från Änke- och Pupillkassan

Vem behöver resp. inte en livförsäkring? Hur stort belopp ska man välja? Ska storleken vara i linje med bolånet? Vad händer ekonomiskt när man dör? Vilka är de vanliga misstagen folk gör när de tecknar livförsäkring? Ska man välja engångs- eller månadsutbetalning?

Livförsäkring handlar inte om döden utan om ekonomisk trygghet för familjen. Vi går igenom vem som behöver det, hur mycket man ska teckna och vanliga misstag att undvika. Niklas Fredriksson från Allmänna Änke- och Pupillkassan delar konkreta råd om allt från särkullbarn till hälsodeklarationer.

warning

Reklam för Allmänna Änke- och Pupillkassan i Sverige som därmed gör allt annat på RikaTillsammans också möjligt. Läs mer om våra tankar kring samarbeten.

Avsnitt 379. Senast uppdaterad 10 månader sedan (2025-07-23) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Du kan lyssna på detta avsnitt (379) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 10 månader sedan (2025-07-23) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Dessa och ytterligare frågor tar vi upp i veckans avsnitt som är i samarbete med och reklam för Änke- och Pupillkassan. Vi pratar med Niclas Fredrikson som är VD och har arbetat i försäkringsbranschen hela livet.

Vi konstaterar att detta avsnittet är viktigt för alla som har någon part som är ekonomiskt beroende av en själv, vilket oftast är situationer såsom:

  • Minderåriga hemmavarande barn
  • Barn – oavsett ålder – om de är från ett tidigare förhållande
  • Sambos (extra viktigt med samboavtal, då de inte ärver)
  • Man har bolån (eller andra skulder)

Ja, detta och mycket mer går vi genom i veckans avsnitt som vi hoppas att du gillar. 🙂

Hälsningar,
Jan, Caroline och Niclas

Vanliga frågor

Hur mycket livförsäkring behöver jag?
Vad händer om jag blir sjuk efter att jag tecknat försäkring?
Ska jag välja engångsutbetalning eller månadsutbetalning?
Är bolåneskydd från banken en bra livförsäkring?
Vad är skillnaden mellan naturlig och bunden premie?
Behöver jag livförsäkring om jag är ekonomiskt oberoende?
Vad händer med särkullbarn vid dödsfall?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Konkreta saker du kan göra nu

Kunskap, tips och råd är meningslösa om man inte omsätter dem i praktiken. Här får du ett par konkreta förslag som du kan göra antingen redan nu eller på lite sikt.

Gör en Excel-kalkyl över familjens kostnader och inkomstbortfall vid dödsfall

2-3 timmar

Boka möte med minst två olika livförsäkringsbolag för jämförelse

2 timmar totalt

Om du har särkullbarn - upprätta både testamente och livförsäkring

4-5 timmar

Teckna en fristående livförsäkring som inte är kopplad till bank eller arbetsgivare

1-2 timmar

Kontrollera ditt grundskydd via avtalat.se med mobilt BankID

15 minuter

Communityns kommentarer

Nedan följer 9 av totalt 17 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. Avatar för Monica

    Tack för bra avsnitt! Lovar att sprida det vidare i mina kanaler.

    Det som för mig blev ett “oh-shit-moment” var diskussionen om delägare i ett bolag och behov av livförsäkring och kompanjonavtal.

    Min son har fått 5% av våra bolag i gåva för att lära sig mer om entreprensörskap, vi får ett gemensamt intresse och jag mutar honom att vara suppleant. I händelse av hans död så skulle ex-maken och jag få dela på sonens aktier och det är verkligen inte något jag har tänkt mig.

    Så här kommer jag definitivt att vidta åtgärder. Just livförsäkringar är inte lösningen för oss - annars hade jag definitivt vänt mig till Niclas!

    Så - stort tack för uppvaknandet!

  2. Avatar för Zentral

    Jag har inte haft tid att se programmet, men jag lyfter en sak som jag inte såg i innehållsförteckningen.

    Man kan sammanfatta det som:
    Jag är inte rädd för att dö, vi har livförsäkringar. Jag är rädd för att bli “en grönsak”, genom olycka eller akut sjukdom.

    Som jag delvis lyft i denna tråden:

    blir då alla mina tillgångar fastlåsta tills jag dör vilket kan ta 40+ år, därtill finns risken att en överförmyndare styr ner risken i alla investeringar så de knappt blir i nivå med inflationen, samt att avgifter till t.ex. kommunen äter på kapitalet.

    Därtill: Ingen livförsäkring löses ut.

    Det finns säkert försäkringsprodukter som kan skydda vid vissa fall där någon är kvar i livet men är okontaktbar eller totalt arbetsoförmögen.

    Jag tycker att dessa aspekter bör lyftas när man tänker på livförsäkringar - för att man skall klara sig bättre vid flera olika tråkiga händelseutvecklingar.

  3. Avatar för Aktiegubben

    Risken med livförsäkring är att man blir värd mer död än levande. :grimacing:

  4. Avatar för janbolmeson

    Jag har också tänkt det, men det är väl bara i dåliga filmer sådant är ett problem? #hoppas

  5. Avatar för Fonzie

    Är absolut ingen jurist och kan ha missuppfattat saken men funderar på om inte diskussionen om särkullbarn och arv kanske behöver ett litet förtydligande.

    @janbolmeson’s exempel med att två gemensamma barn plus ett särkullebarn ärver 1/3-del var av hans andel av huset på 2 miljoner låter för mig som arvingarnas arvslott och inte laglott. Man kan ju förvisso gardera make/maka för hela arvslotten med en livförsäkring också men man kan även t.ex skriva ett testamente där man anger att partnern skall ärva med fri förfoganderätt och att särkullbarnet/barnen endast skall få ut sin laglott (hälften) vid arvsskiftet och därmed få vänta på resterande del till den andra parten går bort. Gemensamma barn får då också vänta på hela sina arvslotter.

    I exemplet med 2 miljoner kr, två gemensamma barn och ett särkullbarn borde det då räcka att täcka upp för särkullebarnets lagliga rätt att direkt kräva ut 1/6-del (333 Tkr) genom att skriva ett ganska enkelt testamente.

    Vill poängtera att detta är min uppfattning av hur lagen fungerar och att jag kan ha fel…

  6. Avatar för Erik_Mattsson

    @janbolmeson du nämnde att livförsäkringen var 1 av 3. Vilka är dem andra 2 försäkringarna man borde ha och har du avsnitt om det?

    Tack för mycket bra info :slight_smile:
    Mvh
    Erik

  7. Avatar för janbolmeson

    Hemförsäkring och den kontroversiella barnförsäkringen. :see_no_evil:

    (bil också, men nu är jag utan bil så det blev bara 3)

  8. Avatar för janbolmeson

    Jag upplever att det som du skriver ovan stämmer - MEN - det utgår ju från att man vill ge särkullbarnen ett mindre arv, vilket kanske inte alltid är fallet.

  9. Avatar för GSverre

    Nej, man kan skriva så att särkullbarnet får sin laglott när man själv dör och sedan resten av arvslotten när maken/makan dör. De gemensamma barnen får vänta på hela arvet tills båda makarna dött.

  10. Avatar för QueenofNight

    Hur går det på bilfronten? Blir det någon ny bil?

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Kommer pensionen att räcka?40
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att räcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin från Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer än hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. Lagomfällan38
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.26

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare32
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet26

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem32
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.