Vad är bäst? investera en vanlig vecka på börsen, eller en vecka då ett ny topp nåtts...
Nobelpristagaren Famas analys utmanar vår rädsla för börstoppar
Är det OK att investera när börsen har gått upp så mycket? 🤔 Det är en ganska vanlig fråga. Särskilt eftersom vi alla lärt oss att man ska köpa billigt och sälja dyrt. När börsen har gått upp med 30% som under 2024 och alla pratar om att börsen ska krascha, känns det jobbigt att fortsätta månadsspara och köpa. Jag vet inte hur det blir för dig, men jag hade fel i min tro om detta i många år. För det är ganska ointuitivt. 😂🙈
Swipa eller klicka i bildspelet för att se alla bilder.
Viktig info: Denna bild eller bildspel berör en eller flera olika typer av investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.
Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.
Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-08-06. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.
Sammanfattning, tolkning och guldkorn från bildspelet
Våra och communityns tankar, insikter och förslag på nästa steg.
Så tolkar du statistiken
Staplarna jämför genomsnittlig veckavkastning för alla 5 099 veckor sedan 1926 (+0.22%) mot de 933 veckor som kom direkt efter att börsen nått en ny toppnotering (+0.26%). Varje stapel representerar den genomsnittliga procentuella avkastningen för respektive kategori.
Lärdom 1: Toppar är inte farliga
Vi tänker ofta att nya toppar betyder att det är för dyrt att köpa, men historien visar motsatsen. Veckor efter rekord ger faktiskt bättre avkastning än genomsnittet, vilket betyder att vår rädsla för toppar är obefogad.
Lärdom 2: Känslor leder fel vid timing
Det känns naturligt att vänta på en nedgång när börsen nått nya höjder, men datan från nästan 100 års börshistorik visar att detta är ett misstag. Systematiskt sparande oavsett nivå slår försök till marknadstiming.
"Veckor efter nya börstoppar gav +0.26% vs +0.22% för alla veckor"
"933 av 5 099 veckor sedan 1926 hade nya rekord"
"Nobelpristagaren Fama visar att toppar inte betyder sämre avkastning"
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!

Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé
Ett avsnitt med journalisten Lena Pettersson, om varför 400 000 svenskar är fast hos Kronofogden, hur systemet är riggat emot dem och de fördomar vi andra har om dem. .


Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män
Problem i en parrelation handlar sällan om det man först tror oavsett om pengar, sex eller närvaro. Efter vårens egna sessioner bjöd vi in Tommy på återbesök. .


Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar
Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.


Rika har samma problem, bara med fler nollor
Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.


Uttag av pension: så gör du rätt
Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.













