Underskatta inte den emotionella sidan av pengar

Pengar är sällan en lösning bara en förstärkare

Moa Diseborn är en god vän och återkommande gäst på RikaTillsammans eftersom hon är expert på den emotionella sidan av pengar. Framförallt när man skiftar nivå i Rikedomstrappan, får en större summa pengar vid t.ex. exit eller arv. Läs vidare här.

Tillsammans har jag och Moa gjort avsnitt som ”Stealth wealth eller komma ut som förmögen?”, ”Så gör du livet rikare när pengarna redan finns”, ”Problem när pengar inte är ett problem”, ”Pengar är inte lösningen, bara en förstärkare” och ”Från spara till leva”. Vi har även arrangerat träffat för likasinnade t.ex. på nivå 4+ i rikedomstrappan.

Jag brukar rekommendera att tittlyssna på något av avsnitten ovan och därefter ta ett förutsättningslöst möte med Moa (mejla: moa@molodi.se) om du står i ett skifte, livet inte känns lika bra som det är eller du upplever några av utmaningarna vi pratar om. Du är inte ensam i många av dina tankar.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Vad är FIRE och hur börjar man?34
#476
1 tim 32 min

Vad är FIRE och hur börjar man?

Med Jesper som gjorde FIRE vid 50 år.

Kan en AI investera bättre än en indexfond?27

Kan en AI investera bättre än en indexfond?

Forskare vid Edinburgh, UCLA och Oxford lät AI-agenter handla aktier. Slutsatserna: köp-och-behåll vann i samtliga urval och AI:n gjorde samma misstag som vi människor.

Högre tillväxt skulle ge 100 000 kr per hushåll27
#475
1 tim 30 min

Högre tillväxt skulle ge 100 000 kr per hushåll

Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom Svenskt Näringsliv, om hur 0,7 procentenheter mer tillväxt skulle göra både landet och befolkningen rikare på tio år.

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv40
#474
1 tim 9 min

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv

Avsnitt 474 med Moa Diseborn: get rich, stay rich, live rich och leave rich – och de sex förflyttningar som tar dig mellan dem.

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé32
#473
1 tim 11 min

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé

Ett avsnitt med journalisten Lena Pettersson, om varför 400 000 svenskar är fast hos Kronofogden, hur systemet är riggat emot dem och de fördomar vi andra har om dem. .