Inkomstpension: så mycket har andra

Jämför dig själv med snitt-svensken och andra i din ålder

Inkomstpensionen är för många svenskar den största tillgången jämte boendet. Ungefär 16% av din lön sätts av i inkomstpensionen. Här kan du se Pensionsmyndighetens sammanställning av alla svenskar inkomstpension för 2024.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Communityns kommentarer

Nedan följer 4 av totalt 7 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. User avatar

    Edit: nu funkade det igen :smiley:

  2. User avatar

    Känns inte som en så intressant del av pensionen, svårt att dra ifrån på denna parameter. Helt klart en OK bas, men tjänstepensionen är definitivt kickern.

  3. User avatar

    La märke till kortet om att “akta sig för taket på 50k och då kompensera själv med eget sparande”.

    Många (de flesta?) tjänstepensioner tar hänsyn till detta så det är inte nödvändigtvis man måste se till att spara på eget ISK. Kan vara bra att nämna.

  4. User avatar

    Förstår hur du tänker men det är väl “bara” ca 1miljon personer som tjänar över 7,5inkomstbasbelopp/år.

    Dvs för resterande arbetstagare som tjänar under ca 53000kr/mån så är inkomstpensionen, den viktigaste. Det är väl ca 3-4 miljoner löntagare

  5. User avatar

    En miljon personer ?

    Det är när hör sådana siffror som man blir extra tacksam för tjänstepensionen. Blir varken tidig eller fet pension med bara inkomstpensionen

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt34

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt

3 mars: Ett praktiskt webbinar om ett rikare liv, livskompassen och värderingar med Moa Diseborn.

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare34

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare

Studie gick genomgång av 3 662 fonder under 30 år och konstaterar bl.a. fonder med 1 stjärna överpresterar mot fonder med 5 stjärnor. (Gao, J. & Yao, J. 2025).

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 202640

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 2026

10 februari: FikaTillsammans med fondförvaltaren Eric Strand.

K60. Fondrobot eller indexfond – vilket är bäst? (Lysa, Opti eller göra det själv)33
#K60
44 min

Fondrobot eller indexfond?

Vad är egentligen bäst?.

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?28

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?

Är det att öka månadssparandet? Att sänka totalavgiften i portföljen? Är det att sluta pilla och undvika beteendemisstag, eller att höja startbeloppet? Prova utifrån din situation!.