Försök inte tajma marknaden

Vi vill gärna tro att vi kan förutse marknaden – köpa på botten, sälja på toppen – men verkligheten är att börsen är mer slumpmässig än vi vill erkänna. Forskningen visar att de flesta som försöker tajma ändå förlorar mot att bara sitta still i båten. Ibland är det klokaste vi kan göra… att inte göra något alls. Att aktivt välja att vara passiv. (Och ja, vi har försökt tajma marknaden fler gånger än jag vill erkänna).

Senaste nytt på RikaTillsammans

Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män30
#472
1 tim 55 min

Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män

Problem i en parrelation handlar sällan om det man först tror oavsett om pengar, sex eller närvaro. Efter vårens egna sessioner bjöd vi in Tommy på återbesök. .

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar32

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar

Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.

Stockholmsbörsens sedan 187035

Stockholmsbörsens sedan 1870

Sedan 1870 har börsen gett kring 9 procent per år med utdelningar, men nästan inget enskilt år landar på snittet.

Rika har samma problem, bara med fler nollor31
#471
1 tim 33 min

Rika har samma problem, bara med fler nollor

Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.

Uttag av pension: så gör du rätt29
#470
1 tim 6 min

Uttag av pension: så gör du rätt

Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.

Jan och Caroline: pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna36
#469
1 tim 13 min

Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna

Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.