Färdighetsparadoxen:
När alla blir bättre blir tur avgörande

En av de stora anledningarna till att det är svårare att slå index idax (Mauboussin, 2013)

Många av våra största misstag – i investeringar, karriär och företagande – bottnar i en enkel men kraftfull missuppfattning: vi överskattar skicklighet och underskattar tur. När något går bra vill vi gärna tro att det beror på kompetens, strategi eller hårt arbete – men ofta var det bara en lycklig slump. Ju mer skickliga och jämnbra aktörer blir, desto större roll får turen i att avgöra vem som vinner. Det gör investeringar till ett område där det är särskilt svårt – och särskilt viktigt – att skilja mellan en bra process och ett bra utfall.

Att ju skickligare alla blir, desto viktigare blir tur förklarar t.ex. varför standardavvikelsen för fondavkastning sjunkit över fem decennier. Inte för att fondförvaltare blivit sämre, tvärtom. De har alla blivit bättre, men genom att man bara kan tjäna överavkastning mot index genom att tjäna på något som någon annan förlorar har den relativa skillnaden mellan de som är sämst och de som är bäst blivit mycket mindre. Varje gång någon väljer en indexfond, så minskar den dessutom ytterligare.

Det här är också en stor anledning till att jag argumenterar för att man som småsparare många gånger INTE får betalt för att ”lägga ner tid och läsa på”. Det krävs en så oerhörd stor skicklighet (tänkt doktorsgrad) för att ens komma till samma nivå som alla andra att det inte är värt det – särskilt när jag kan få en tillräckligt bra (och bättre än 9 av 10 proffs) avkastning utan att lägga ned någon tid alls eller ha någon skicklighet alls.

OBS! Notera att många av sammanfattningarna nedan kommer från Mauboussins bok ”The Success Equation” och avsnittet vi gjorde om den. Det här är ett av de koncept jag upplever att flest sparare missar.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 25 dagar sedan (2026-05-10) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning av Färdighetsparadoxen

Michael Mauboussin, investeringsstrateg och professor vid Columbia Business School, introducerar konceptet ’skicklighetens paradox’ – fenomenet att när skicklighet förbättras inom ett område blir tur en viktigare faktor för att avgöra resultatet. Detta koncept förklarar mysterier inom sport, affärer och investeringar.

Mauboussin använder baseball som utgångspunkt. Ingen spelare har uppnått en batting average över .400 sedan Ted Williams 1941, trots att dagens spelare är snabbare, starkare och bättre tränade. Förklaringen ligger i att standardavvikelsen för batting average minskat från .0326 på 1940-talet till .0274 på 2000-talet. När alla blir bättre krymper skillnaderna, vilket gör extrema prestationer osannolika.

Inom investeringsvärlden är paradoxen särskilt tydlig. Standardavvikelsen för överavkastning bland aktiva amerikanska storbolagsfonder har sjunkit från cirka 12% på 1960-talet till endast 3.6% förra året. Marknaden har blivit en ’slumpvandring’ – men paradoxalt nog just för att investerare är så kollektivt skickliga. Med tillgång till samma information, kraftfulla datorer och välutbildad personal neutraliserar investerare varandra. Det vill säga att de får inte ”betalt” för sin skicklighet.

Mauboussin illustrerar avgifternas betydelse med ett konkret exempel: en fond med 50% active share (hur mycket portföljen skiljer sig från index) och 1.25% i årliga avgifter måste generera 2.5% överavkastning på sin aktiva del bara för att nå nollresultat efter kostnader. När skillnaderna mellan förvaltare krympt blir denna matematiska verklighet allt svårare att övervinna. För att lyckas måste investerare antingen hitta områden där skillnadsspridningen fortfarande är stor, tänka relativt snarare än absolut, eller fokusera på process framför kortsiktiga resultat.

Vanliga frågor

Vad är skillnadens paradox inom investeringar?
Hur mycket har spridningen i fondavkastning minskat över tid?
Vilka möjligheter finns fortfarande för aktiva förvaltare?
Varför finns aktiv förvaltning kvar om den är så svår?
Vad betyder detta för mig som sparare?
Hur säker är denna forskning?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Kommer pensionen att räcka?38
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att räcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin från Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer än hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. Lagomfällan33
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.27

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare40
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet30

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem27
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.