Ju längre du sparar,
desto större chans att gå plus!

Tiden är vår bästa vän som sparare, sannolikhet att gå plus per sparhorisont

Många undrar: “Är det rätt tid att investera?” eller “Tänk om börsen går ner direkt efter att jag köpt?”. Den här grafen visar att tidshorisonten ofta är viktigare än tajmingen. Grafen visar hur sannolikheten att gå med vinst – till och med efter inflation – ökar ju längre du låter pengarna vara kvar. Det här är ett av de tydligaste argumenten för långsiktigt sparande.

warning

Riskinfo: Denna graf berör sparande och investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Genomgång av de bästa fonderna 202632
#K58
34 min

Genomgång av de bästa fonderna 2026

Tittlyssna på vår sammanställning av de bästa fonderna att spara och investera i 2026.

Bästa fonderna36

Bästa fonderna 2026

Vilken fond ska man välja? Tips och förslag på fonder vi och communityn gillar med bäst odds för högst avkastning över tid.

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 202639
#446
1 tim 6 min

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 2026

Det bästa sparandet enligt oss för både nybörjaren och experten.

Hold the dip | Köp-behåll är bättre än buy-the dip38

Hold the dip

Köp-behåll är bättre än buy-the dip (AQR, 2025).