Lönar det sig att välja dyrare fonder?

Studie: Dyrare aktiefonder ger sämre pension (Pensionsmyndigheten, 2022)

Pensionsmyndighetens analys av 473 fonder i perioden 2012-2021 visar att högre avgifter inte ger bättre avkastning för aktiefonder. Tvärtom presterar de dyraste aktiefonderna sämre än billigare alternativ. Helt i linje med de andra studierna vi har här på RikaTillsammans.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 1 månad sedan (2026-05-10) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning av rapporten

Pensionsmyndigheten har analyserat sambandet mellan fondavgifter och avkastning på premiepensionens fondtorg under perioden 2012-2021. Studien omfattar nästan 500 fonder och visar tydliga skillnader mellan olika fondtyper.

För aktiefonder finns inga tecken på att högre nettoavgifter har genererat högre nettoavkastning. Statistisk analys visar att aktiefonder med de 25 procent högsta avgifterna presterat signifikant sämre än fonder med lägre avgiftsnivåer. Detta stöder teorin att låga avgifter är avgörande för långsiktig förmögenhetsbyggnad. Helt i linje med annan forskning.

Däremot visar räntefonder ett motsatt mönster – fonder med högre avgifter har också haft högre nettoavkastning under perioden. Forskarna har inte djupanalyserat orsakerna till detta samband, men det kan bero på att dyrare räntefonder har olika placeringsinriktning än billigare alternativ.

Studien bekräftar att fondavgifter har stor påverkan på slutlig pension. Även små skillnader i avgift ger betydande effekter över tid på grund av ränta-på-ränta-effekten. Pensionsmyndighetens rekommendation är tydlig: välj den fond med lägst årlig avgift bland likartade alternativ.

Vanliga frågor

Lönar det sig att välja dyrare aktiefonder i premiepensionen?
Hur stor skillnad gör avgifterna för min framtida pension?
Vad händer om jag inte väljer fonder själv?
Gäller studiens resultat även i framtiden?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Konkreta saker du kan göra nu

Kunskap, tips och råd är meningslösa om man inte omsätter dem i praktiken. Här får du ett par konkreta förslag som du kan göra antingen redan nu eller på lite sikt.

Överväg AP7 Såfa som alternativ till eget fondval

5 minuter

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Uttag av pension: så gör du rätt38
#470
1 tim 6 min

Uttag av pension: så gör du rätt

Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.

Jan och Caroline: pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna34
#469
1 tim 13 min

Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna

Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.

Pengar, rädslor och bristtänk: en stor del av vår resa35
#468
1 tim 22 min

Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete

Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .

Kommer pensionen att räcka?39
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att räcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin från Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer än hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. Lagomfällan31
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.31

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .