99% av alla proffs är
sämre än en indexfond på sikt

2000 fonder under 30+ år visade att bara 6 av 1000 slog index (Barras, 2009)

Omfattande studie av 2 076 fonder över 32 år visar att bara 0,6% har äkta förvaltarskicklighet. 75% ger noll överavkastning mot index efter avgifter medan 24% konsekvent underpresterar och ger sämre avkastning än index. Ändå tar de betalt av oss småsparare som att de skapar ett mervärde mot en billig och bred indexfond.

Detta resultat har återupprepats gång på gång och är ett återkommande tema här på RikaTillsammans. T.ex. rapporterar SPIVA och Morningstar om liknande varje år. Se t.ex. andelen aktiva fonder som slår index över tid, 20 års data motsäger kraftigt myten om aktiv förvaltning eller 88 av 100 aktivt förvaltade globalfonder är sämre än en passiv indexfond på 10 år. Det finns hur mycket material som helst – ändå envisas finansbranschen med att sälja till oss småsparare ”låt oss proffs ta hand om våra pengar”. 😡

False Discoveries in Mutual Fund Performance- Measuring Luck in Estimated Alphas
Barras, Laurent., False Discoveries in Mutual Fund Performance: Measuring Luck in Estimated Alphas (April 20, 2009).

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 3 månader sedan (2025-07-31) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning

Forskare vid McGill University, University of Geneva och University of Maryland har utvecklat en ny metod för att skilja tur från skicklighet i fondförvaltning. Genom att analysera 2 076 amerikanska aktiefonder mellan 1975 och 2006 kunde de för första gången exakt mäta hur många fonder som verkligen har skickliga förvaltare.

Studien använder en statistisk metod kallad False Discovery Rate (FDR) som kontrollerar för ”falska upptäckter” – fonder som verkar framgångsrika men bara haft tur. Resultaten är nedslående för fondindustrin: 75,4% av fonderna har förvaltare med precis tillräcklig skicklighet för att täcka sina kostnader men inte mer. Dessa levererar noll överavkastning efter avgifter.

Ännu mer oroande är att 24% av fonderna konsekvent underpresterar – deras förvaltare saknar skicklighet nog att ens täcka avgifterna. Endast 0,6% av fonderna har genuint skickliga förvaltare som kan leverera överavkastning efter alla kostnader. Studien visar också att andelen skickliga förvaltare minskat dramatiskt över tid, från 14,4% 1990 till nästan noll 2006.

För svenska sparare är budskapet tydligt: sannolikheten att hitta en fond med äkta långsiktig överavkastning är försvinnande liten. Indexfonder framstår som det rationella valet för de allra flesta.

Vanliga frågor

Hur säker är studien på att nästan ingen fond slår index?
Varför finns det så få skickliga förvaltare?
Kan jag använda studiens metod för att hitta vinnande fonder?
Vad händer om man räknar bort avgifterna?
Gäller resultaten för svenska fonder?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Rekord på börsen hänger i gäng40

Rekord på börsen hänger i gäng

Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.

Fyra-hinkar-modellen 2026 | Del 1 av 2 29
#436
1 tim 1 min

Fyra-hinkar-modellen 2026

Tittlyssna på vårt avsnitt som ger dig en introduktion till fyra-hinkar-modellen.

Julkalender för dig och din tonåring33

Julkalender för dig och din tonåring

Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.

Antal SP500-aktier som slagit SP500-indexsp500-3×4

Färre än hälften av alla aktier slår index

Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värdecurrency-risk-3×4

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värde

Prova själv och se vad som händer när valutakursen för den svenska kronan förändras.

Bild från avsnitt 345.435. Valutarisk (1080×1350)
#435
1 tim 56 min

Valutarisk i indexfonder är till stor del en illusion!

Den verkliga risken ligger i din lön, dina kostnader och ditt bolån.